Kreu      Kontakt     Harta e Faqes     E-mail
 
English   
 

Faqja Arkivė e Kėshillit tė Ministrave

 
DAP
 
Informacione mbi Kryeministrinë
Informacione mbi Kryeministrinë
 
 
Kryeministri Berisha inauguron pėrfundimin e ndėrtimit tė impiantit tė trajtimit tė ujėrave tė zeza nė Vlorė
 

Kryeministri Berisha inauguroi përfundimin e ndërtimit të impiantit të trajtimit të ujërave të zeza në Vlorë.


Me një investim me vlerë rreth 13 milionë euro u realizua jo vetëm ndërtimi i rrjetit të ri të trajtimit të ujërave të zeza, me kapacitet në shërbim të një popullate prej 160 mijë banorë, por edhe ndërtimi i rrugëve dhe trotuareve, si dhe ndërtimi i lidhjeve të shtëpive në Vlorë.

 

Kryeministri Berisha, ndërsa theksoi se infrastruktura ujore është infrastrukturë jetike për zhvillimin e një qyteti dhe një vendi, shprehu kënaqësinë që përfundimi i këtij impianti e renditet Vlorën ndër qytetet mesdhetare me ujërat më të pastra.  

 

Në ceremoninë e inaugurimit, Kryeministri Berisha u shpreh:

 

“Qytetare e qytetarë të Vlorës, të pranishëm këtu e kudo ku jeni sot, zoti ministër, zoti kandidat për deputet i qarkut të Vlorës, përshëndetjet më të përzemërta dhe kënaqësi të veçantë. Sot e tutje, Vlora, perla e Mesdheut, renditet në hartën e qyteteve më të pastra të Europës e të botës, me impiantin e përpunimit të ujërave të zeza. Pas infrastrukturës rrugore dhe asaj të energjisë elektrike, infrastruktura ujore është tjetër infrastrukturë jetike për zhvillimin e një qyteti, për zhvillimin e një vendi.

 

Gjatë këtyre viteve, Vlora është qyteti i autostradave më të bukura të vendit, por është njëkohësisht qyteti tashmë i infrastrukturës ujore ndër më modernet. Me 26 milionë euro është ndërtuar ujësjellësi, i cili me përfundimin e rrjetit të brendshëm do t’i japë vlonjatëve ujë pa ndërprerë 24 orë. Por, natyrisht, Vlora e kishte po kaq jetike impiantin e përpunimit të ujërave të zeza, në mënyrë që çdo vlonjat, çdo turistik e kushdo që vjen në Vlorë të lahet në ujërat e saj si në ujërat më të pastra që ekzistojnë. Ky është një investim prej 13 milionë euro dhe kapacitet për 160 mijë banorë.

 

Ndërkohë ju e dini se ne filluam punimet për ndërtimin e infrastrukturës së plotë ujore në Orikum, ujësjellësin për të furnizuar Orikumin dhe zonat përreth 24 orë me ujë, si dhe impiantin e përpunimit të ujërave të zeza të kësaj zone.

 

Ky është zhvillim. Ne po bëjmë gjithçka të ecim drejt zhvillimit. Ndaj unë sot i drejtoj edhe një herë thirrjen më miqësore qytetarëve të Vlorës, banorëve të qarkut të Vlorës, pasnesër të zgjedhin 44-n. Vlonjatet dhe vlonjatët, shqiptaret dhe shqiptarët, përveç mundit dhe djersës së tyre, meritojnë edhe fatin e mirë dhe ky është numri fatmirë. Shqiptarët e dinë këtë, shqiptarët janë të mençur dhe nuk kanë asnjë lloj arsye që të prekin numrin e tersit, numrin 29. Kjo është e vërtetë. I garantoj qytetarët e këtij qarku se në udhëtimin tonë përpara, ne do të bëjmë gjithçka të përfundojmë çdo vepër tjetër që Vlora meriton, by pass-in, projektet e mëdha për ta shndërruar ansamblin natyror Nartë-Sazan-Karaburun në ansamblin turistik më të mirë në Europë e në botë.

 

Edhe një herë ju ftoj të votojmë 44-n dhe ju ftoj sot të festojmë të gjithë në Tiranë. Vlonjate e vlonjatë, shqiptare e shqiptarë kudo ku jeni, sot në orën 19.44 minuta, nuk mund të ishte tjetër, të mblidhemi e të festojmë sëbashku me shpirtin e fitores, fitores sonë të merituar, me besimin tek e ardhmja, besimin tek njëri-tjetri, besimin tek Shqipëria. Fitore!”

 

 

 

 


21/06/2013

   Foto Galeri...

   
 
   Multimedia...
   
 
   Kërko në faqe
Kërkim i Avancuar
 
   Lajme Shkurt
 
Qeveria miraton vendimin pėr shpronėsimin e pasurive tė paluajtshme, pronė private, qė preken nga zbatimi i projektit “Bulevardi verior dhe rehabilitimi i lumit tė Tiranės”
Deklaratė e Kryeministrit
Kryeministri Berisha pret Drejtoren pėr Shqipėrinė nė Bankėn Botėrore, Ellen Goldstein
Kryeministri Berisha pret ambasadorin e Austrisė nė Shqipėri Florian Raunig
Kryeministri Berisha pret kryetarin e Partisė Aleanca pėr Ardhmėrinė e Kosovės, zotin Ramush Haradinaj
Kryeministri Berisha pret ambasadorin e ri tė Gjermanisė nė Tiranė, zotin Helmut Hoffman
Fjala e Kryeministrit Berisha nė mbledhjen e qeverisė
Kryeministri Berisha pret delegacionin e nivelit tė lartė tė kompanisė azere tė prodhimit tė naftės dhe gazit SOCAR
Kryeministri Berisha pret njė grup biznesmenėsh amerikanė
Kryeministri Berisha pret ambasadorin e Azerbajxhanit, zotin Rahman Mustafayev
 
Email:
Regjistrohuni qė tė merrni lajmet e fundit

Disclaimer Te gjitha te drejtat e rezervuara Keshilli i Ministrave