Kreu      Kontakt     Harta e Faqes     E-mail
 
English   
 

Faqja Arkivė e Kėshillit tė Ministrave

 
DAP
 
Informacione mbi Kryeministrinë
Informacione mbi Kryeministrinë
 
 
Kryeministri Berisha: TI shpall qeverinė shqiptare kampione nė pėrpjekjet dhe luftėn kundėr korrupsionit nė vend
 

- “Qeveria e ‘duarve të pastra’ u faktoi shqiptarëve se kjo platformë, sado e vështirë, është platformë e suksesit. Rezultatet e arritura janë thjesht inkurajim shumë herë më i madh për të vazhduar këtë betejë dhe për të parakaluar në këtë garë të vështirë, çdo vit e më shumë vende, derisa ta vendosim Shqipërinë dhe shqiptarët aty ku e meritojnë.”

 

Kryeministri Berisha përshëndeti sot indeksin e vlerësimit në luftën kundër korrupsionit, të publikuar një ditë më parë nga Transparency International, që e rendit Shqipërinë në krye të vendeve të rajonit në këtë luftë. Duke u ndalur në mbledhjen e Këshillit të Ministrave në indeksin e publikuar nga TI, Kryeministri Berisha e vlerësoi atë rezultat i suksesit të përpjekjeve të qeverisë dhe platformës së ‘duarve të pastra’ në luftën kundër korrupsionit.  

 

Në vlerësimin e tij, Kryeministri Berisha u shpreh:

                            

“Dje, Transparency International botoi vlerësimin e saj në planin e luftës kundër korrupsionit të 180 vendeve të botës. TI është organizata më prestigjioze për vlerësimin e luftës kundër korrupsionit. Indeksi i saj është indeksi më serioz dhe i besueshëm në botë, i cili bazohet në një seri vlerësimesh dhe asnjëherë në një poll (anketim) të vetëm.

 

Transparency International shpalli Shqipërinë në grupin e 10 vendeve me përpjekjet më serioze dhe rezultatet më konkrete në luftën kundër korrupsionit për vitin e vlerësuar.

 

Transparency International shpalli se Shqipëria ishte në krye të vendeve të rajonit për reformat dhe rezultatet e tyre në luftën kundër korrupsionit.

 

Transparency International shpalli se qeveria shqiptare është kampione në përpjekjet dhe luftën kundër korrupsionit në vend, se këto përpjekje dhe reforma kanë dhënë rezultate të qarta dhe se në Shqipëri po ndëshkohet korrupsioni. 

 

Media që ka një kontribut të pamohueshëm në këtë betejë, duhet të ndjejë kënaqësinë e kontributit të saj.

 

Këtij rezultati, do të bëhet një analizë më e hollësishme pak më vonë, pasi të shqyrtohet me hollësi, por është e dukshme se platforma e qeverisë së ‘duarve të pastra’ bëri që Shqipëria të lërë mbrapa në këtë garë 41 vende, bëri që Shqipëria të dëshmojë një vullnet të hekurt në luftën kundër korrupsionit.

 

Dua t’i siguroj shqiptarët se kjo, ashtu siç e cilësoi edhe dje në deklaratën e vet kryesia e Bashkimit Europian nëpërmjet ambasadores franceze, është vërtet një ditë e mirë për shqiptarët dhe një lajm i mirë dhe me rezonancë botërore për Shqipërinë.

 

Qeveria e ‘duarve të pastra’ u faktoi shqiptarëve se kjo platformë, sado e vështirë, është platformë e suksesit. Rezultatet e arritura janë thjesht inkurajim shumë herë më i madh për të vazhduar këtë betejë dhe për të parakaluar në këtë garë të vështirë, çdo vit e më shumë vende, derisa ta vendosim Shqipërinë dhe shqiptarët aty ku e meritojnë.

 

Është rasti për të shprehur mirënjohjen më të thellë ndaj të gjithë atyre që zbatuan politikën e ‘duarve të pastra’, ndaj të gjitha institucioneve të vendeve mike që me projektet e tyre bënë të mundur që kjo politikë të shndërrohet në një realitet për shqiptarët.”


24/09/2008

   Foto Galeri...

   
 
   Multimedia...
   
 
   Kërko në faqe
Kërkim i Avancuar
 
   Lajme Shkurt
 
Qeveria miraton vendimin pėr shpronėsimin e pasurive tė paluajtshme, pronė private, qė preken nga zbatimi i projektit “Bulevardi verior dhe rehabilitimi i lumit tė Tiranės”
Deklaratė e Kryeministrit
Kryeministri Berisha pret Drejtoren pėr Shqipėrinė nė Bankėn Botėrore, Ellen Goldstein
Kryeministri Berisha pret ambasadorin e Austrisė nė Shqipėri Florian Raunig
Kryeministri Berisha pret kryetarin e Partisė Aleanca pėr Ardhmėrinė e Kosovės, zotin Ramush Haradinaj
Kryeministri Berisha pret ambasadorin e ri tė Gjermanisė nė Tiranė, zotin Helmut Hoffman
Fjala e Kryeministrit Berisha nė mbledhjen e qeverisė
Kryeministri Berisha pret delegacionin e nivelit tė lartė tė kompanisė azere tė prodhimit tė naftės dhe gazit SOCAR
Kryeministri Berisha pret njė grup biznesmenėsh amerikanė
Kryeministri Berisha pret ambasadorin e Azerbajxhanit, zotin Rahman Mustafayev
 
Email:
Regjistrohuni qė tė merrni lajmet e fundit

Disclaimer Te gjitha te drejtat e rezervuara Keshilli i Ministrave