Kreu      Kontakt     Harta e Faqes     E-mail
 
English   
 

Faqja Arkivė e Kėshillit tė Ministrave

 
DAP
 
Informacione mbi Kryeministrinë
Informacione mbi Kryeministrinë
 
 
Kryeministri Berisha: Duhet t'u jepet fund qėndrimeve burokratike ndaj intelektualėve shqiptarė
 

Kryeministri Berisha, në mbledhjen e sotme Këshillit të Ministrave kërkoi nga Ministria e Arsimit favorizimin e të gjithë intelektualëve shqiptarë, të cilët  janë autorë të punimeve të rëndësishme shkencore dhe kanë dhënë kontributin e tyre në universitete të njohura evropiane dhe botërore.

“Zoti Ministër i arsimit gjatë këtyre viteve fatmirësisht janë jo pak shqiptarë që kanë bërë emër të vërtetë në shkencat evropiane dhe botërore, kanë punuar në universitet e huaja, kanë punuar në universitete e Tiranës dhe disa prej tyre kanë publikime me autorësi të parë në revistat më serioze të botës, çka do të thotë se janë zotër të projektit.”

Kryeministri tha se është shumë e rëndësishme që burokracia të mos bëhet pengesë për integrimin e figurave të tilla në jetën akademike shqiptare. Ndër vendimet e marra nga qeveria deri më sot për të vlerësuar njerëzit e këtyre fushave, kryeministri bëri të ditur se do të miratohen vendime të tjera në vazhdimësi në mënyrë që të krijohet një qëndrim sa më fleksibël ndaj kësaj kategorie.

“Burokracia shqiptare duhet të ndryshojë qëndrimin ndaj tyre si  për doktoratën sepse unë ju garantoj se në çdo vend të botës ka prej tyre që edhe me një punim të vetëm e mbrojnë atë, kur ai arrin ta botojë në revistat më prestigjoze. Kam lexuar ditë e fundit një CV të një studiuesi shqiptar i cili kishte të paktën 30 publikime në SHBA dhe në Evropë nga të cilat së paku në tetë ishte autor kryesor dhe kishte vështirësi për tu sistemuar pedagog  në fakultete tona. Kjo duhet ët marrë fund. Qeveria ka marrë disa vendime. Sot ne bëjmë një vendim tjetër për këtë çështje në mënyrë që të hapim rrugë, por nga procesi i brain gain duhet të përfitojnë këta të parët. Duhet të përpiqemi të jemi më fleksibël në qëndrimin ndaj tyre. Kjo është një praktikë botërore dhe ne do të përfitojmë prej këtyre praktikave.”


17/09/2008

   Foto Galeri...

   
 
   Multimedia...
   
 
   Kërko në faqe
Kërkim i Avancuar
 
   Lajme Shkurt
 
Qeveria miraton vendimin pėr shpronėsimin e pasurive tė paluajtshme, pronė private, qė preken nga zbatimi i projektit “Bulevardi verior dhe rehabilitimi i lumit tė Tiranės”
Deklaratė e Kryeministrit
Kryeministri Berisha pret Drejtoren pėr Shqipėrinė nė Bankėn Botėrore, Ellen Goldstein
Kryeministri Berisha pret ambasadorin e Austrisė nė Shqipėri Florian Raunig
Kryeministri Berisha pret kryetarin e Partisė Aleanca pėr Ardhmėrinė e Kosovės, zotin Ramush Haradinaj
Kryeministri Berisha pret ambasadorin e ri tė Gjermanisė nė Tiranė, zotin Helmut Hoffman
Fjala e Kryeministrit Berisha nė mbledhjen e qeverisė
Kryeministri Berisha pret delegacionin e nivelit tė lartė tė kompanisė azere tė prodhimit tė naftės dhe gazit SOCAR
Kryeministri Berisha pret njė grup biznesmenėsh amerikanė
Kryeministri Berisha pret ambasadorin e Azerbajxhanit, zotin Rahman Mustafayev
 
Email:
Regjistrohuni qė tė merrni lajmet e fundit

Disclaimer Te gjitha te drejtat e rezervuara Keshilli i Ministrave