Kreu      Kontakt     Harta e Faqes     E-mail
 
English   
 

Faqja Arkivė e Kėshillit tė Ministrave

 
DAP
 
Informacione mbi Kryeministrinë
Informacione mbi Kryeministrinë
 
 
Kryeministri Berisha: Ministria e Bujqėsisė, tė konsiderojė kėrkesėn e autoriteteve vendore tė komunave pėr bashkėpėrgjegjėsi me shoqatat e pėrdorimit tė ujit
 

Në mbledhjen e Këshillit të Ministrave, Kryeministri Berisha kërkoi nga Ministria e Bujqësisë të marrë në konsideratë kërkesën e autoriteteve vendore të komunave për të pasur bashkëpërgjegjësi me shoqatat e përdorimit të ujit.   

 

“Nga shumë biseda me kryetarët e komunave, ata nuk shprehen kundër shoqatave, të cilat vërtet janë të pazëvendësueshme, por se duhet të gjendet mënyra për t’u dhënë autoritet qeveritarëve vendorë mbi rezervuarët dhe kanalet vaditëse. Në mënyrë absolute, nuk ka të ardhme pa konsolidimin e ujdisë së ujit, - aty ku përdoret kanali apo rezervuari - sepse ajo është ujdia ndër më të vjetrat e njeriut. Por në qoftë se i japim autoritet komunës, natyrisht autoriteti nuk jepet vetëm me ndryshim ligjor, por duhet të shoqërohet edhe me një mekanizëm financiar ose një mekanizëm të pranueshëm në mënyrë që komunat të kenë bashkëpërgjegjësi me shoqatat për të gjitha veprat e shumta të ujit, që në Shqipëri janë të shumtë, rreth 600 rezervuare. Ministria e Bujqësisë po i studion rezervuarët për sa i përket sigurisë - që në fakt duhet të jetë çështja e parë që duhet të studiohet - por, nga ana tjetër, duhet të studiohet edhe mundësia e përdorimit të gjerë të tyre për vaditje, funksion për të cilin ato janë ngritur, si dhe të mbrojtjes së sistemit të kanalizimit të tyre,” u shpreh Kryeministri.

 

Kryeministri e konsideroi ujitjen dhe shfrytëzimin e rezervuarëve një çështje me rëndësi për zhvillimin e bujqësisë.


05/08/2008

   Foto Galeri...

   
 
   Multimedia...
   
 
   Kërko në faqe
Kërkim i Avancuar
 
   Lajme Shkurt
 
Qeveria miraton vendimin pėr shpronėsimin e pasurive tė paluajtshme, pronė private, qė preken nga zbatimi i projektit “Bulevardi verior dhe rehabilitimi i lumit tė Tiranės”
Deklaratė e Kryeministrit
Kryeministri Berisha pret Drejtoren pėr Shqipėrinė nė Bankėn Botėrore, Ellen Goldstein
Kryeministri Berisha pret ambasadorin e Austrisė nė Shqipėri Florian Raunig
Kryeministri Berisha pret kryetarin e Partisė Aleanca pėr Ardhmėrinė e Kosovės, zotin Ramush Haradinaj
Kryeministri Berisha pret ambasadorin e ri tė Gjermanisė nė Tiranė, zotin Helmut Hoffman
Fjala e Kryeministrit Berisha nė mbledhjen e qeverisė
Kryeministri Berisha pret delegacionin e nivelit tė lartė tė kompanisė azere tė prodhimit tė naftės dhe gazit SOCAR
Kryeministri Berisha pret njė grup biznesmenėsh amerikanė
Kryeministri Berisha pret ambasadorin e Azerbajxhanit, zotin Rahman Mustafayev
 
Email:
Regjistrohuni qė tė merrni lajmet e fundit

Disclaimer Te gjitha te drejtat e rezervuara Keshilli i Ministrave