Kreu      Kontakt     Harta e Faqes     E-mail
 
English   
 

Faqja Arkivė e Kėshillit tė Ministrave

 
DAP
 
Informacione mbi Kryeministrinë
Informacione mbi Kryeministrinë
 
 
Hapja e universiteteve private, thellim i angazhimit tė sektorit privat nė arsim
 

-       Kryeministri Berisha theksoi se qeveria po punon për të kontraktuar kompaninë e rating-ut, që do të bëjë vlerësimin jo vetëm të universiteteve private, por të të gjitha universiteteve, degëve dhe departamenteve të universiteteve publike në vend.

 

Këshilli i Ministrave miratoi sot propozimet e Ministrisë së Arsimit për hapjen e universiteteve dhe private dhe degëve të reja.

 

Kryeministri Berisha e konsideroi vendimin një tjetër hap drejt rritjes së angazhimit të sektorit privat në fushën e arsimit. Proces, i cili do të shoqërohet edhe me kryerjen nga një kompani e specializuar të rating-ut (klasifikimit me pikë) të universiteteve shqiptare, publikë dhe privatë.

 

“Kjo përbën një hap të mëtejshëm në thellimin e angazhimit të sektorit privat në arsim. Sikundër qeveria po punon për të kontraktuar kompaninë e rating-ut, që do të bëjë vlerësimin jo vetëm të universiteteve private, por të të gjitha universiteteve, degëve, nëndegëve dhe departamenteve të universiteteve publike në vend. Ne duhet të jemi të hapur dhe të barabartë. Nuk duhet të bëjmë rating-un vetëm të universiteteve private, por edhe të atyre publikë,” u shpreh Kryeministri, duke theksuar se rating-u është një proces dhe standard i domosdoshëm.


05/08/2008

   Foto Galeri...

   
 
   Multimedia...
   
 
   Kërko në faqe
Kërkim i Avancuar
 
   Lajme Shkurt
 
Qeveria miraton vendimin pėr shpronėsimin e pasurive tė paluajtshme, pronė private, qė preken nga zbatimi i projektit “Bulevardi verior dhe rehabilitimi i lumit tė Tiranės”
Deklaratė e Kryeministrit
Kryeministri Berisha pret Drejtoren pėr Shqipėrinė nė Bankėn Botėrore, Ellen Goldstein
Kryeministri Berisha pret ambasadorin e Austrisė nė Shqipėri Florian Raunig
Kryeministri Berisha pret kryetarin e Partisė Aleanca pėr Ardhmėrinė e Kosovės, zotin Ramush Haradinaj
Kryeministri Berisha pret ambasadorin e ri tė Gjermanisė nė Tiranė, zotin Helmut Hoffman
Fjala e Kryeministrit Berisha nė mbledhjen e qeverisė
Kryeministri Berisha pret delegacionin e nivelit tė lartė tė kompanisė azere tė prodhimit tė naftės dhe gazit SOCAR
Kryeministri Berisha pret njė grup biznesmenėsh amerikanė
Kryeministri Berisha pret ambasadorin e Azerbajxhanit, zotin Rahman Mustafayev
 
Email:
Regjistrohuni qė tė merrni lajmet e fundit

Disclaimer Te gjitha te drejtat e rezervuara Keshilli i Ministrave