Kreu      Kontakt     Harta e Faqes     E-mail
 
English   
 

Faqja Arkivė e Kėshillit tė Ministrave

 
DAP
 
Informacione mbi Kryeministrinë
Informacione mbi Kryeministrinë
 
 
Kryeministri Berisha: Zotohem se nė mandatin e dytė, Shqipėria do jetė njė nga vendet e para nė botė pėr klimėn e biznesit
 

-          Reformat kanë prodhuar ndryshime rrënjësore pozitive për klimën e biznesit në vend

 

Duke analizuar, në mbledhjen e Këshillit të Ministrave, raportin e Bankës Botërore për klimën e biznesit në rajon, Kryeministri Berisha tha se në dy vitet e ardhshme, Shqipëria do të jetë një nga vendet e para në botë për klimën e biznesit.

 

“Filozofia jonë ekonomike, - u shpreh Kryeministri - është filozofi suksesi, që bazohet në lirinë dhe vlerat e saj, në lirinë e tregut dhe të iniciativës së lirë. Kjo filozofi gradualisht po e nxjerr Shqipërinë në çati dhe unë zotohem se jo më larg se viti i parë i mandatit të ardhshëm, nëse shqiptarët na e besojnë atë, Shqipëria do të jetë një nga vendet më të para në botë për klimën e biznesit. Dhe këtë nuk e them për qëllim elektoral, por sepse të gjitha këto përpjekje, rezultatet maksimale do t’i kenë vitin që vjen dhe në atë pasardhës.”

 

Kryeministri theksoi se arritjes së këtij objektivi do t’i vijë në ndihmë edhe digjitalizimi i plotë i procedurave.

 

“Sikundër e konstatova gjatë vizitës në Estoni, asgjë nuk përjetëson klimën e biznesit, sesa procedurat elektronike, të cilat duhet të jetë universale dhe jo përkatësi e grupeve të caktuara. Aktualisht, ne jemi shumë më para në shumë tregues të tjerë, sesa ishte Estonia, e cila qëndron në çatinë e botës për klimën e biznesit. Gjatë vitit që vjen, ne kompletojmë e-procedurat (procedurat elektronike), por rezultati i tyre do të jetë në vitin e parë të mandatit të dytë, në rast se qytetarët shqiptarë do të vendosin për këtë. Kjo është në dorën e tyre dhe unë jam i vendosur ta respektoj, megjithëse unë e njoh faktin se shqiptarët më besojnë mua dhe po kështu më beson komuniteti ndërkombëtar, por kjo është diçka tjetër,  se çështja e besimit nuk është çështje ligjesh.”


16/07/2008

   Foto Galeri...

   
 
   Multimedia...
   
 
   Kërko në faqe
Kërkim i Avancuar
 
   Lajme Shkurt
 
Qeveria miraton vendimin pėr shpronėsimin e pasurive tė paluajtshme, pronė private, qė preken nga zbatimi i projektit “Bulevardi verior dhe rehabilitimi i lumit tė Tiranės”
Deklaratė e Kryeministrit
Kryeministri Berisha pret Drejtoren pėr Shqipėrinė nė Bankėn Botėrore, Ellen Goldstein
Kryeministri Berisha pret ambasadorin e Austrisė nė Shqipėri Florian Raunig
Kryeministri Berisha pret kryetarin e Partisė Aleanca pėr Ardhmėrinė e Kosovės, zotin Ramush Haradinaj
Kryeministri Berisha pret ambasadorin e ri tė Gjermanisė nė Tiranė, zotin Helmut Hoffman
Fjala e Kryeministrit Berisha nė mbledhjen e qeverisė
Kryeministri Berisha pret delegacionin e nivelit tė lartė tė kompanisė azere tė prodhimit tė naftės dhe gazit SOCAR
Kryeministri Berisha pret njė grup biznesmenėsh amerikanė
Kryeministri Berisha pret ambasadorin e Azerbajxhanit, zotin Rahman Mustafayev
 
Email:
Regjistrohuni qė tė merrni lajmet e fundit

Disclaimer Te gjitha te drejtat e rezervuara Keshilli i Ministrave