Kreu      Kontakt     Harta e Faqes     E-mail
 
English   
 

Faqja Arkivė e Kėshillit tė Ministrave

 
DAP
 
Informacione mbi Kryeministrinë
Informacione mbi Kryeministrinë
 
 
Kryeministri Berisha kėrkon pėrshpejtimin e procedurave pėr ligjin e ri tė urbanistikės
 

Kryeministri Berisha tha se një ndër problemet që kërkon zgjidhje, që vërehet edhe në raportin e Bankës Botërore për klimën e biznesit, janë lejet e ndërtimit. Si përgjigje ndaj këtij problemi, Kryeministri kërkoi përshpejtimin e procedurave për ligjin për urbanistikën.

 

“Rezultatet e studimit, - theksoi Kryeministri - janë shumë inkurajuese dhe na ftojmë të procedojmë me shpejtësi, veçanërisht për ligjin për urbanistikën. Në këtë drejtim, ne nuk shkëlqejmë. Nëse ka një gjë që nuk shkëlqen në Shqipëri, janë lejet e ndërtimit. Së pari, ne duhet të shkurtojmë afatet dhe së dyti, të vendosim konceptin "heshtja, është miratim”, u shpreh Kryeministri Berisha, duke theksuar se ky parim duhet të vendosim në çdo procedurë, pasi ai i vë burokratit kufi, i jep një goditje shumë të rëndë korrupsionit dhe zhduk varësinë.

 

Në këtë drejtim, duke iu referuar edhe raportit të Bankës Botërore, Kryeministri tha se Tirana renditet e 17-ta në rajon për sa i përket lejeve të ndërtimit.   

 

“Në këtë aspekt, në qofte se në studimin e Bankës Botërore Shkodra dhe Vlora kanë sërish vende të lakmueshme, e para renditet e 7-ta dhe e dyta e 9-ta, Tirana, për fat të keq, renditet në vendin e 17-ta në rajon. Për numrin e procedurave për leje ndërtimi, Tirana renditet e 18-ta. Po kështu, Tirana është problematike në regjistrimin e pasurive,” u shpreh Kryeministri.


16/07/2008

   Foto Galeri...

   
 
   Multimedia...
   
 
   Kërko në faqe
Kërkim i Avancuar
 
   Lajme Shkurt
 
Qeveria miraton vendimin pėr shpronėsimin e pasurive tė paluajtshme, pronė private, qė preken nga zbatimi i projektit “Bulevardi verior dhe rehabilitimi i lumit tė Tiranės”
Deklaratė e Kryeministrit
Kryeministri Berisha pret Drejtoren pėr Shqipėrinė nė Bankėn Botėrore, Ellen Goldstein
Kryeministri Berisha pret ambasadorin e Austrisė nė Shqipėri Florian Raunig
Kryeministri Berisha pret kryetarin e Partisė Aleanca pėr Ardhmėrinė e Kosovės, zotin Ramush Haradinaj
Kryeministri Berisha pret ambasadorin e ri tė Gjermanisė nė Tiranė, zotin Helmut Hoffman
Fjala e Kryeministrit Berisha nė mbledhjen e qeverisė
Kryeministri Berisha pret delegacionin e nivelit tė lartė tė kompanisė azere tė prodhimit tė naftės dhe gazit SOCAR
Kryeministri Berisha pret njė grup biznesmenėsh amerikanė
Kryeministri Berisha pret ambasadorin e Azerbajxhanit, zotin Rahman Mustafayev
 
Email:
Regjistrohuni qė tė merrni lajmet e fundit

Disclaimer Te gjitha te drejtat e rezervuara Keshilli i Ministrave