Kreu      Kontakt     Harta e Faqes     E-mail
 
English   
 

Faqja Arkivė e Kėshillit tė Ministrave

 
DAP
 
Informacione mbi Kryeministrinë
Informacione mbi Kryeministrinë
 
 
Kryeministri Berisha: Buxheti suplementar, dėshmi e suksesit spektakolar tė luftės kundėr korrupsionit, kontrabandės dhe evazionit
 

- Disiplinat fiskale të qeverisë rritin buxhetin e parashikuar të 2008 me 500 milion dollare

 

Sot u zhvillua mbledhja e këshillit të Ministrave , e cila mori në shqyrtim projektligjin për disa ndryshime në ligjin nr. 9836, datë 26.11.2007 “Për buxhetin  e shtetit të vitit 2008.”

Kryeministri Berisha u shpreh se buxheti suplementar i cili do ti dërgohet parlamentit dëshmon për suksesin spektakolar të qeverisë në fushën e financave, e rritjes së shpejtë ekonomike, si dhe e luftës së pandërprerë kundër kontrabandës , evazionit dhe informalitetit. “Kjo mbledhje zhvillohet për një buxhet të ri jashtë radhe, për një buxhet suplementar, dëshmi e një suksesi spektakolar të qeverisë, në fushën e financave të vendit, e performancës, rritjes së shpejtë ekonomike, luftës kundër kontrabandës, evazionit dhe informalitetit, në tërësi luftës kundër korrupsionit.”

Kryeministri theksoi se e gjithë kjo është rezultat i zbatimit të disiplinave të sakta financiare. “Disiplinat financiare që ne kemi vendosur kanë bërë të mundur që ti drejtonim parlamentit sot, pa llogaritur ARMON dhe të ardhura të tjera nga privatizimi , pra ti drejtohemi sot me një buxhet prej rreth 270 milion dollarësh, ndërsa me të ardhurat e ARMO-s dhe privatizimit, buxheti që ne parashikuam në fillim të 2008 rritet edhe me 500 milion dollarë të tjera. “ tha kryeministri.

 

Kryeministri informoi se krahasuar me gjashtëmujorin e parë të vitit 2005, të ardhurat nga Tvsh-ja në vitin 2008 janë 74 % më të larta. “Krahasuar me gjashtëmujorin e parë të vitit 2005, të ardhurat nga TVSH-ja, niveli i të cilës është identik, si në 2005 dhe në 2008, janë 74 % më të larta.Faktikisht ne raport me GDP-në të ardhurat nga TVSH-ja në Shqipëri janë në nivelet më të lakmueshme dhe më të mira të rajonit, qartësisht mbi mesataren e rajonit.”, u shpreh Kryeministri.

 

Kryeministri bëri të ditur se po kaq impresionuese janë të ardhurat nga tatim fitimi. “Pas uljes së kësaj takse me 2,5 herë krahasuar me vitin 2005, dikush mund të mendojë se të ardhurat do të binin, por kjo nuk është e vërtetë. Të ardhurat krahasuar me 2005 megjithë uljen nivelit 2.5 herë të kësaj takse janë rritur me 8 %.”

Ndër të tjera, kryeministri, informoi se të ardhurat nga sigurimet shoqërore me gjithë uljen e nivelit të kontributeve prej 31 % janë rritur me 30 % , ndërsa të ardhurat  nga akcizat janë rritur me 90 %.


11/07/2008

   Foto Galeri...

   
 
   Multimedia...
   
 
   Kërko në faqe
Kërkim i Avancuar
 
   Lajme Shkurt
 
Qeveria miraton vendimin pėr shpronėsimin e pasurive tė paluajtshme, pronė private, qė preken nga zbatimi i projektit “Bulevardi verior dhe rehabilitimi i lumit tė Tiranės”
Deklaratė e Kryeministrit
Kryeministri Berisha pret Drejtoren pėr Shqipėrinė nė Bankėn Botėrore, Ellen Goldstein
Kryeministri Berisha pret ambasadorin e Austrisė nė Shqipėri Florian Raunig
Kryeministri Berisha pret kryetarin e Partisė Aleanca pėr Ardhmėrinė e Kosovės, zotin Ramush Haradinaj
Kryeministri Berisha pret ambasadorin e ri tė Gjermanisė nė Tiranė, zotin Helmut Hoffman
Fjala e Kryeministrit Berisha nė mbledhjen e qeverisė
Kryeministri Berisha pret delegacionin e nivelit tė lartė tė kompanisė azere tė prodhimit tė naftės dhe gazit SOCAR
Kryeministri Berisha pret njė grup biznesmenėsh amerikanė
Kryeministri Berisha pret ambasadorin e Azerbajxhanit, zotin Rahman Mustafayev
 
Email:
Regjistrohuni qė tė merrni lajmet e fundit

Disclaimer Te gjitha te drejtat e rezervuara Keshilli i Ministrave