Kreu      Kontakt     Harta e Faqes     E-mail
 
English   
 

Faqja Arkivė e Kėshillit tė Ministrave

 
DAP
 
Informacione mbi Kryeministrinë
Informacione mbi Kryeministrinë
 
 
Kryeministri Berisha: Reformat e qeverisė sime, pėrcaktuese pėr marrjen e ftesės dhe nėnshkrimin e Protokollit tė Aderimit nė NATO
 

Kryeministri Berisha tha, gjatë mbledhjes së Këshillit të Ministrave, se reformat e ndërmarra nga qeveria shqiptare kanë qenë përcaktuese për marrjen e ftesës për anëtarësim dhe nënshkrimin e Protokollit të Aderimit në NATO.

 

“Firmosja e Protokollit të Aderimit dhe ftesa e 3 prillit, - tha Kryeministri -  është rezultat i reformave të thella ekonomike e fiskale të ndërmarra nga qeveria. Këto reforma, të paimagjinueshme tre vjet më parë, e shndërruan Shqipërinë në vendin me barrën fiskale më të ulët në Europë, e vendosën atë në orbitën e zhvillimit dhe rritjes së shpejtë ekonomike. Këto reforma e vendosën Shqipërinë në fokusin e kompanive të mëdha botërore për investime në turizëm, energji, miniera dhe fusha të tjera. Reforma që, në tërësi, i garantuan vendit një demokraci dhe ekonomi tregu funksionuese”.

 

Kryeministri veçoi të një rëndësie të veçantë luftën me tolerancë zero kundër krimit të organizuar dhe korrupsionit.

 

“Dua të theksoj se përcaktuese për 3 prillin dhe 9 korrikun kanë qenë e mbeten lufta me tolerancë zero ndaj krimit të organizuar, për të cilën qeveria ime u zotua gjatë fushatës elektorale, kanë qenë e mbeten respektimi i plotë i lirive dhe të drejtave njerëzore, e sanksionuar kjo në të gjitha raportet ndërkombëtare që konstatojnë se qeveria respekton liritë e të drejtat njerëzore. Kjo u bë e mundur nga lufta pa kompromis ndaj korrupsionit, luftë e cila ka nxjerrë administratën jashtë konfliktit të interesit dhe i ka dhënë Shqipërisë qeverinë me shpenzimet operative më të ulëta në Europë dhe mbase në botë. Kjo luftë e ka shndërruar Shqipërinë nga vendi i prokurimeve direkt, në vendin e prokurimeve të hapura. Ne kemi luftuar me eficencë kontrabandën, evazionin dhe informalitetin, të gjitha këto fenomene të mbjella mbi korrupsionin, duke ju siguruar qytetarëve shqiptarë 1.2 miliard dollarë më shumë të ardhura këtë vit, sesa në vitin 2005. Kjo luftë ka bërë të mundur që, ashtu si për tre vjet rresh, edhe këtë vit të dërgojmë në mes të vitit, në parlament një buxhet të dytë, si rrallë ndonjë qeveri tjetër,” u shpreh Kryeministri.

 

Kryeministri theksoi se suksesi i këtyre reformave u cilësuan si inspiruese nga vendet anëtare të NATO-s dhe marrja e ftesës për anëtarësim dhe firmosja e Protokollit të Aderimti në NATO është gjithashtu vlerësim i këtyre arritjeve.


09/07/2008

   Foto Galeri...

   
 
   Multimedia...
   
 
   Kërko në faqe
Kërkim i Avancuar
 
   Lajme Shkurt
 
Qeveria miraton vendimin pėr shpronėsimin e pasurive tė paluajtshme, pronė private, qė preken nga zbatimi i projektit “Bulevardi verior dhe rehabilitimi i lumit tė Tiranės”
Deklaratė e Kryeministrit
Kryeministri Berisha pret Drejtoren pėr Shqipėrinė nė Bankėn Botėrore, Ellen Goldstein
Kryeministri Berisha pret ambasadorin e Austrisė nė Shqipėri Florian Raunig
Kryeministri Berisha pret kryetarin e Partisė Aleanca pėr Ardhmėrinė e Kosovės, zotin Ramush Haradinaj
Kryeministri Berisha pret ambasadorin e ri tė Gjermanisė nė Tiranė, zotin Helmut Hoffman
Fjala e Kryeministrit Berisha nė mbledhjen e qeverisė
Kryeministri Berisha pret delegacionin e nivelit tė lartė tė kompanisė azere tė prodhimit tė naftės dhe gazit SOCAR
Kryeministri Berisha pret njė grup biznesmenėsh amerikanė
Kryeministri Berisha pret ambasadorin e Azerbajxhanit, zotin Rahman Mustafayev
 
Email:
Regjistrohuni qė tė merrni lajmet e fundit

Disclaimer Te gjitha te drejtat e rezervuara Keshilli i Ministrave