Kreu      Kontakt     Harta e Faqes     E-mail
 
English   
 

Faqja Arkivė e Kėshillit tė Ministrave

 
DAP
 
Informacione mbi Kryeministrinë
Informacione mbi Kryeministrinë
 
 
Rishikimi i taksave kombėtare, shėnon etapėn e dytė tė revolucionit fiskal dhe zhvillimin mė madhor nė procesin e decentralizimit fiskal
 

-       Projektligji “Për taksat kombëtare”  liberalizon klimën e biznesit në vend

 

Këshilli i Ministrave miratoi projektligjin “Për taksat kombëtare”, që parashikon reduktimin e taksave kombëtare nga 23 në 6 dhe kalimin e një numri taksash të tjera qeverisje vendore. Kryeministri Berisha tha se ky hap shënon etapën e dytë të revolucionit fiskal dhe zhvillimin më madhor në procesin e decentralizimit fiskal.    

 

“Pas një pune intensive shumë mujore, Ministria e Financave sjell në qeveri vendimin për etapën e dytë të revolucionit fiskal. Kjo etapë është vërtet jashtëzakonisht e rëndësishme. Shqipëria kalon nga një vend me 23 taksa kombëtare, në një vend me 6 taksa kombëtare, me mbi tre herë më pak taksa. Në listën e taksave kombëtare, shumë prej tyre janë hequr përfundimisht,” u shpreh Kryeministri, duke e konsideruar këtë vendim një lajm të gëzuar për komunitetin e biznesit.

 

Risia e dytë e kësaj faze, - tha Kryeministri - është kalimi nga qeveria qendrore tek qeveritë vendore i një serie taksash të plota ose në bashkëadministrim, me vlerë 120 milion dollarë.    

 

“Risia e dytë e madhe e fazës së dytë të rezolucionit fiskal është se qeveria qendrore në këtë ndryshim i kalon qeverive vendore një seri taksash të plota, ose në ndarje të përbashkët, të cilat kapin vlerën 10 miliard lekë ose 120 milion dollarë. Kjo përbën një nga zhvillimet më madhore në decentralizimin fiskal dhe vitin që vjen, me këto taksa  bashkitë e komunat e vendit pësojnë një rritje të madhe të buxhetit të tyre.”  

 

Kryeministri Berisha garantoi se, pavarësisht nga decentralizimi fiskal, qeveria nuk do ta zvogëlojë grantin për qeverisjen vendore.  

 

“Zotohem se qeveria, pavarësisht nga decentralizimi fiskla, nuk do të zvogëlojë grantin për qeveritë vendore dhe do të bëjë çdo përpjekje t’u krijojë mundësitë e huamarrjes,” u shpreh Kryeministri. Ai shprehu vlerësimet se qeveritë vendore po dëshmohen autoritete serioze në zbatimin e projekteve infrastrukturore shumë të rëndësishme për përmirësimin e jetës së qytetarëve që ata qeverisin.


18/06/2008

   Foto Galeri...

   
 
   Multimedia...
   
 
   Kërko në faqe
Kërkim i Avancuar
 
   Lajme Shkurt
 
Qeveria miraton vendimin pėr shpronėsimin e pasurive tė paluajtshme, pronė private, qė preken nga zbatimi i projektit “Bulevardi verior dhe rehabilitimi i lumit tė Tiranės”
Deklaratė e Kryeministrit
Kryeministri Berisha pret Drejtoren pėr Shqipėrinė nė Bankėn Botėrore, Ellen Goldstein
Kryeministri Berisha pret ambasadorin e Austrisė nė Shqipėri Florian Raunig
Kryeministri Berisha pret kryetarin e Partisė Aleanca pėr Ardhmėrinė e Kosovės, zotin Ramush Haradinaj
Kryeministri Berisha pret ambasadorin e ri tė Gjermanisė nė Tiranė, zotin Helmut Hoffman
Fjala e Kryeministrit Berisha nė mbledhjen e qeverisė
Kryeministri Berisha pret delegacionin e nivelit tė lartė tė kompanisė azere tė prodhimit tė naftės dhe gazit SOCAR
Kryeministri Berisha pret njė grup biznesmenėsh amerikanė
Kryeministri Berisha pret ambasadorin e Azerbajxhanit, zotin Rahman Mustafayev
 
Email:
Regjistrohuni qė tė merrni lajmet e fundit

Disclaimer Te gjitha te drejtat e rezervuara Keshilli i Ministrave