Kreu      Kontakt     Harta e Faqes     E-mail
 
English   
 

Faqja Arkivė e Kėshillit tė Ministrave

 
DAP
 
Informacione mbi Kryeministrinë
Informacione mbi Kryeministrinë
 
 
Kryeministri Berisha: Shumė shpejt do tė nisė rimbursimi financiar pėr dėmet e pėsuara
 

Kryeministri Berisha tha se, pas përfundimit të procesit të vlerësimit të dëmeve, do të nisë rimbursimi financiar i familjeve për dëmet e pësuara.

 

“Ne do t’i rimbursojmë kryefamiljarët e familjeve të dëmtuara për të gjitha dëmet. Sapo të përfundoi vlerësimi, Ministria e Financave po bën gati vendimin dhe skemën e disbursimit të shumave për çdo familje, në përputhje me dëmin që ka pësuar”.

 

Kryeministri tha se në komunikim të autoriteteve vendore të bashkisë Vorë me banorët, si mënyra më e mirë e rimbursimit shihet akordimi direkt i fondit të lekëve familjeve për ndërtimin e shtëpive të tyre.

 

“Kryetari i bashkisë Vorë, së bashku me kryepleqtë e fshatrave të zonës, - tha Kryeministri - kanë bërë takime të gjëra komunitare dhe po predominon mendimi se mënyra më e mirë për të riparuar është akordimi direkt i fondeve të lekëve familjeve për të ndërtuar shtëpinë e tyre. Kjo mund të jetë edhe mënyra më e shpejtë.”

 

Kryeministri falënderoi firmat ndërtuese, të cilat kanë shprehur gatishmërinë për të kontribuar në ndërtimin e shtëpive, duke i ftuar që këtë ndihmë t’ua ofrojnë direkt banorëve të kësaj zone.  

 

“Kompani ndërtimi kanë treguar gatishmëri për të dhënë kontributin e tyre, për të ndërtuar vetëm me lekët e kostos. Unë i falënderoj për ofertat që kanë bërë, por i ftoj që këto oferta t’ua bëjnë, nëpërmjet përfaqësuesve të komunitetit, banorëve të zonës, të cilët sipas rastit mund t’i pranojnë ose jo.”

 

Duke informuar mbi ecurinë e procesit të vlerësimit të dëmeve, Kryeministri bëri të ditur se dje kanë operuar 40 grupe vlerësimi, të cilët kanë bërë vlerësimin e 1300 banesave dhe pritet që ky proces të përfundojë shumë shpejt.

 

“Ekipet, me të gjitha mjetet e domosdoshme për vlerësimin më të saktë, kanë bërë vetëm dje vlerësimin e 1300 banesave, deri tani kryesisht me punonjës të prefekturës dhe të bashkisë. Ata kanë bërë vlerësimin, së bashku me të zotët e shtëpive, të cilët në fund të vlerësimit nuk kanë shprehur asnjë vërejtje dhe kanë firmosur të gjithë dokumentin që identifikonte dëmin material në banesën e tyre. Sot ose nesër përfundon vlerësimi i plotë i dëmit.”

 

Kryeministri falënderoi dhe përgëzoi të gjithë punonjësit dhe ekspertët e përfshirë në këtë proces, për punën e shkëlqyer që kanë bërë deri tani.

 


19/03/2008

   Foto Galeri...

   
 
   Multimedia...
   
 
   Kërko në faqe
Kërkim i Avancuar
 
   Lajme Shkurt
 
Qeveria miraton vendimin pėr shpronėsimin e pasurive tė paluajtshme, pronė private, qė preken nga zbatimi i projektit “Bulevardi verior dhe rehabilitimi i lumit tė Tiranės”
Deklaratė e Kryeministrit
Kryeministri Berisha pret Drejtoren pėr Shqipėrinė nė Bankėn Botėrore, Ellen Goldstein
Kryeministri Berisha pret ambasadorin e Austrisė nė Shqipėri Florian Raunig
Kryeministri Berisha pret kryetarin e Partisė Aleanca pėr Ardhmėrinė e Kosovės, zotin Ramush Haradinaj
Kryeministri Berisha pret ambasadorin e ri tė Gjermanisė nė Tiranė, zotin Helmut Hoffman
Fjala e Kryeministrit Berisha nė mbledhjen e qeverisė
Kryeministri Berisha pret delegacionin e nivelit tė lartė tė kompanisė azere tė prodhimit tė naftės dhe gazit SOCAR
Kryeministri Berisha pret njė grup biznesmenėsh amerikanė
Kryeministri Berisha pret ambasadorin e Azerbajxhanit, zotin Rahman Mustafayev
 
Email:
Regjistrohuni qė tė merrni lajmet e fundit

Disclaimer Te gjitha te drejtat e rezervuara Keshilli i Ministrave