Kreu      Kontakt     Harta e Faqes     E-mail
 
English   
 

Faqja Arkivė e Kėshillit tė Ministrave

 
DAP
 
Informacione mbi Kryeministrinë
Informacione mbi Kryeministrinë
 
 
Kėshilli i Ministrave miraton Strategjinė Kombėtare pėr Zhvillim dhe Integrim
 

- Kryeministri Berisha: Strategjia, dokument themelor që përcakton vizionin dhe përparësitë e qeverisë për vitet 2007-2013

 

Këshilli i Ministrave miratoi sot Strategjinë Kombëtare për Zhvillim dhe Integrim 2007-2013 (SKZHI). Kryeministri Berisha, duke prezantuar Strategjinë, tha se ajo përcakton programin e reformave, prioritetet dhe standardet për përgatitjen e vendit për anëtarësim në Bashkimin Europian dhe NATO.

 

“Strategjia, - u shpreh Kryeministri - është dokument themelor që përcakton vizionin dhe përparësitë e qeverisë për vitet 2007-2013. Ajo sintetizon mendimin më të avancuar të kohës për të adresuar të gjitha problemet e vendit, në mënyrë që t’i ofrojë qytetarëve shqiptarë të njëjtat standardte që u ofrohen qytetarëve të vendeve anëtare të BE-së, standarte të detyrushme dhe që kanë të bëjnë me liritë e të drejtat e tyre, lirinë ekonomike, me luftën kundër krimit të organizuar dhe korrupsionit.”

 

Kryeministri falënderoi grupin e ekspertëve shqiptarë dhe të huaj për punën e bërë në përgatitjen e këtij dokumenti të rëndësishëm, që adreson problemet e të gjitha fushave. 

 

“Në përgatitjen e këtij dokumenti kanë punuar mbi 300 ekspertë shqiptarë të fushave të ndryshme dhe me dhjetëra ekspertë ndërkombëtarë, të cilët kanë sjellë ekspertizën më të mirë në të gjitha fushat, në atë ekonomike, sociale, arsim, shëndetësi, shkencë, bujqësi, në fushën e mbrojtjes, infrastrukturë, kulturë, financa, çështjeve sociale, mjedisit.”

 

Duke vlerësuar se Strategjia konsolidon revolucionin dhe performancën fiskale të vendit, Kryeministri tha se liberalizimi i tregut, privatizimi dhe digitalizimi janë objektivat kryesore të këtij viti.

 

“Liberalizimi, privatizimi dhe digjitalizimi janë drejtimet më kryesore të këtij viti, por që do të konsolidohen edhe në vitet në vazhdim, si edhe derregullimi i tregut, ‘one stop shop’ për licencat e lejet, thjeshtimi i madh i sistemit fiskal. Shqipëria do të jetë një nga vendet me sistemin më të mirë fiskal në Europë. Ne premtuam se Shqipëria do të jetë vendi me barrën fiskale më të ulët dhe e bëmë këtë, tani vendi do të ketë sistemin më të thjeshtë. Qëllimi ynë është nxitja e biznesit,” u shpreh Kryeministri.

 

Gjithashtu shëndetësia, bujqësia, problemet sociale janë drejtimet e tjera të rëndësishme të parashikuara në dokumentin e SKZHI-së. 

 

Reforma në sistemin shëndetësor dhe kompletimi i saj është një nga objektivat madhore.  Qeveria është gjithnjë shumë e ndjeshme ndaj problemeve sociale, ndaj edhe këto shërbime do të kenë programet, projektet dhe financimin e tyre, në mënyrë që të përmirësohet cilësia e shërbimeve sociale. Po ashtu, bujqësia zë një vend të rëndësishëm në këtë Strategji. Fermerët shqiptarë kanë konstatuar se kanë tek qeveria një mike të vërtetë, e cila, në sajë të luftës kundër kontrabandës, ka bërë të mundur që prodhimet e tyre të shiten. Por tashmë do të ketë edhe masa të tjera nxitëse, në mënyrë që të inkurajohet prodhimi dhe eksporti i prodhimeve të tyre,” theksoi Kryeministri.

 

Mbrojtja, tha Kryeministri, do të mbetet me programin dhe buxhetin të palëvizur, sepse roli i Shqipërisë do të bëhet gjithnjë e më i rëndësishëm, besojmë si vend anëtar i NATO-s, duke  shpresuar te marrja e ftesës në samitin e Bukureshtit,  në misionet dhe në të gjitha detyrat që rrjedhin nga përgjegjësitë që duhet të marrë.

 

Strategjia parashikon gjithashtu, - vijoi Kryeministri - një ndryshim rrënjësor pozitiv në institucionet e vuajtjes së dënimit, të cilat po ecin me shpejtësi drejt zhvillimit dhe që duhet të fitojnë standardet që këto institucione duhet të kenë në një vend të lirë.

 

Kryeministri tha se Strategjia Kombëtare për Zhvillim dhe Integrim e përgatit plotësisht vendin për integrim, drejt këtij stacioni, ku Shqipëria po udhëton në mënyrë të pandalshme.


12/03/2008

   Foto Galeri...

   
 
   Multimedia...
   
 
   Kërko në faqe
Kërkim i Avancuar
 
   Lajme Shkurt
 
Qeveria miraton vendimin pėr shpronėsimin e pasurive tė paluajtshme, pronė private, qė preken nga zbatimi i projektit “Bulevardi verior dhe rehabilitimi i lumit tė Tiranės”
Deklaratė e Kryeministrit
Kryeministri Berisha pret Drejtoren pėr Shqipėrinė nė Bankėn Botėrore, Ellen Goldstein
Kryeministri Berisha pret ambasadorin e Austrisė nė Shqipėri Florian Raunig
Kryeministri Berisha pret kryetarin e Partisė Aleanca pėr Ardhmėrinė e Kosovės, zotin Ramush Haradinaj
Kryeministri Berisha pret ambasadorin e ri tė Gjermanisė nė Tiranė, zotin Helmut Hoffman
Fjala e Kryeministrit Berisha nė mbledhjen e qeverisė
Kryeministri Berisha pret delegacionin e nivelit tė lartė tė kompanisė azere tė prodhimit tė naftės dhe gazit SOCAR
Kryeministri Berisha pret njė grup biznesmenėsh amerikanė
Kryeministri Berisha pret ambasadorin e Azerbajxhanit, zotin Rahman Mustafayev
 
Email:
Regjistrohuni qė tė merrni lajmet e fundit

Disclaimer Te gjitha te drejtat e rezervuara Keshilli i Ministrave