Kreu      Kontakt     Harta e Faqes     E-mail
 
English   
 

Faqja Arkivė e Kėshillit tė Ministrave

 
DAP
 
Informacione mbi Kryeministrinë
Informacione mbi Kryeministrinë
 
 
Kryeministri Berisha: Ėshtė i domosdoshėm hartimi i njė plan veprimi pėr ēėshtjet e mjedisit nė kryeqytet
 

Kryeministri Berisha u shpreh sot, gjatë fjalës në mbledhjen e Këshillit të Ministrave, se është e domosdoshme që, së bashku me autoritetet vendore, me shoqërinë civile, me ministrinë përkatëse, të hartohet një plan veprimi për të shëruar problemet e mjedisit në Tiranë. Kryeministri vuri në dukje se gjendja e mjedisit është më problematike në kryeqytet dhe për përmirësimin e situatës është i nevojshëm hartimi i një plani konkret veprimi.

 

“Në bashkëpunim me bashkinë e Tiranës, me organizatat e shoqërisë civile, duhet të ulemi dhe të bëjmë një plan për kryeqytetin, sepse gjendja e mjedisit në kryeqytet është e kundërta e gjendjes në të cilën është vendi në tërësi, edhe pse në Tiranë jetojnë mbi gjysmë milioni qytetarë”, u shpreh Kryeministri. 

 

Duke nënvizuar faktin se shërimi i mjedisit në Tiranë është jashtëzakonisht i rëndësishëm, Kryeministri theksoi se duhet të parashikohen rrugët e biçikletave, korsitë e tyre, të nxitet  përdorimi i tyre nga qytetarët, në mënyrë që të dekurajohet disi përdorimi abuziv i makinave.

 

“Tirana në këto momente e ka shumë të nevojshme një plan veprimi me detyra të ndara për qeverinë, bashkinë, etj, në mënyrë që të përmirësojmë mjedisin për qytetarët e kryeqytetit”, tha Kryeministri.

 

Duke folur për objektivat e përcaktuara nga qeveria në Strategjinë për Zhvillim dhe Integrim, Kryeministri Berisha tha se në këtë strategji mjedisi gjen një nga mishërimet më kryesore. “Qeveria është e vendosur të marrë çdo vendim për mbrojtjen e mjedisit, por me kushtin që të bazohet në standarde, pasi vlerësimi i mjedisit bëhet vetëm mbi standarde”, u shpreh Kryeministri. Në funksion të këtij objektivi, vijoi Kryeministri, qeveria përgjysmoi edhe kapacitetin e hidrocentralit të Ashtës.

 

Kryeministri theksoi se në çështjet e mjedisit vendi ynë ka arritur një pozicion shumë të lakmueshëm dhe mbetet një detyrë e rëndësishme konsolidimi dhe përmirësimi i këtij pozicion, edhe pse nuk është e lehtë. 


12/03/2008

   Foto Galeri...

   
 
   Multimedia...
   
 
   Kërko në faqe
Kërkim i Avancuar
 
   Lajme Shkurt
 
Qeveria miraton vendimin pėr shpronėsimin e pasurive tė paluajtshme, pronė private, qė preken nga zbatimi i projektit “Bulevardi verior dhe rehabilitimi i lumit tė Tiranės”
Deklaratė e Kryeministrit
Kryeministri Berisha pret Drejtoren pėr Shqipėrinė nė Bankėn Botėrore, Ellen Goldstein
Kryeministri Berisha pret ambasadorin e Austrisė nė Shqipėri Florian Raunig
Kryeministri Berisha pret kryetarin e Partisė Aleanca pėr Ardhmėrinė e Kosovės, zotin Ramush Haradinaj
Kryeministri Berisha pret ambasadorin e ri tė Gjermanisė nė Tiranė, zotin Helmut Hoffman
Fjala e Kryeministrit Berisha nė mbledhjen e qeverisė
Kryeministri Berisha pret delegacionin e nivelit tė lartė tė kompanisė azere tė prodhimit tė naftės dhe gazit SOCAR
Kryeministri Berisha pret njė grup biznesmenėsh amerikanė
Kryeministri Berisha pret ambasadorin e Azerbajxhanit, zotin Rahman Mustafayev
 
Email:
Regjistrohuni qė tė merrni lajmet e fundit

Disclaimer Te gjitha te drejtat e rezervuara Keshilli i Ministrave