Kreu      Kontakt     Harta e Faqes     E-mail
 
English   
 

Faqja Arkivė e Kėshillit tė Ministrave

 
DAP
 
Informacione mbi Kryeministrinë
Informacione mbi Kryeministrinë
 
 
Shfrytėzimi sa mė efikas i potencialeve ujore duhet tė respektojė maksimalisht mjedisin
 

Kryeministri Berisha, në mbledhjen e sotme të qeverisë, veçoi vendimin i cili ka të bëjë me partneritetin publik, privat dhe konkretisht me disa ndryshime në vendimin “Për vendosjen e oponencës teknike shtetërore për projektet e ndërtimit të hidrocentraleve me koncesion.”

Kryeministri u shpreh se ky vendim, i cili erdhi si domosdoshmëri nisur nga eksperienca pozitive në fushën e HEC-ve, vitin e kaluar, synon të qartësojë shfrytëzimin sa më të mirë të dhe efikas të potencialit ujor, pa e kushtëzuar kuotën.

 

Kryeministri theksoi se me anë të këtij vendimi do të përcaktohet për cdo burim  detyrimi për të lejuar përqindjen e domosdoshme të ujit, duke vënë si prioritet thelbësor ruajtjen e mjedisit.

 

Më tej, kryeministri u shpreh:

 

“Sot do të shqyrtojmë, një vendim tjetër që ka të bëjë me partneritetin publik,privat. Ky vendim është bërë i domosdoshëm për shkak të eksperiencës pozitive të krijuar gjatë vitit që shkoi në fushën e HEC-ve dhe synon të qartësojë të gjitha momentet veçanërisht të shfrytëzimit sa më të mirë të potencialit ujor pa e kushtëzuar me kuotën.

Këto kthjellime që bëhen me këtë vendim krijojnë hapësira, duke e përmirësuar dhe më tej garën.

Me anë të këtij vendimi do të imponojmë në çdo drejtim të respektohet standardi i lirimit të ujit të burimit, sepse mjedisi ëhstë përparësi absolute. Ne do të përcaktojmë për cdo burim detyrimin për të lejuar përqindjen e domosdoshme të ujit që të ruhet ekologjia dhe mjedisi.

Kemi diskutuar për këtë çështje me ministrin dhe me nje grup të ngritur për ta vënë këtë si një kriter të pandryshueshëm."


16/01/2008

   Foto Galeri...

   
 
   Multimedia...
   
 
   Kërko në faqe
Kërkim i Avancuar
 
   Lajme Shkurt
 
Qeveria miraton vendimin pėr shpronėsimin e pasurive tė paluajtshme, pronė private, qė preken nga zbatimi i projektit “Bulevardi verior dhe rehabilitimi i lumit tė Tiranės”
Deklaratė e Kryeministrit
Kryeministri Berisha pret Drejtoren pėr Shqipėrinė nė Bankėn Botėrore, Ellen Goldstein
Kryeministri Berisha pret ambasadorin e Austrisė nė Shqipėri Florian Raunig
Kryeministri Berisha pret kryetarin e Partisė Aleanca pėr Ardhmėrinė e Kosovės, zotin Ramush Haradinaj
Kryeministri Berisha pret ambasadorin e ri tė Gjermanisė nė Tiranė, zotin Helmut Hoffman
Fjala e Kryeministrit Berisha nė mbledhjen e qeverisė
Kryeministri Berisha pret delegacionin e nivelit tė lartė tė kompanisė azere tė prodhimit tė naftės dhe gazit SOCAR
Kryeministri Berisha pret njė grup biznesmenėsh amerikanė
Kryeministri Berisha pret ambasadorin e Azerbajxhanit, zotin Rahman Mustafayev
 
Email:
Regjistrohuni qė tė merrni lajmet e fundit

Disclaimer Te gjitha te drejtat e rezervuara Keshilli i Ministrave