Kreu      Kontakt     Harta e Faqes     E-mail
 
English   
 

Faqja Arkivė e Kėshillit tė Ministrave

 
DAP
 
Informacione mbi Kryeministrinë
Informacione mbi Kryeministrinë
 
 
Projekti pėr ndėrtimin e hidrocentralit tė Ashtės, varianti mė i mirė pėr ruajtjen e mjedisit
 

Në mbledhjen e sotme të Këshillit të Ministrave, u miratua vendimi “për përcaktimin e autoritetit përcaktues  për dhënien me konçension të hidrocentralit “Ashtë””.

 

Kryeministri Berisha vlerësoi këtë projekt si mjaft serioz dhe të pranueshëm edhe për kërkesat mjedisore. Kryeministri theksoi se në Vaun e Dejës ishte konceptuar ndërtimi i një hidrocentrali tjetër, ai i Bushatit, por që studimet mjedisore dhe i tërë ekosistemit, nuk rekomanduan ndërtimin e tij, për shkak të impaktit në lumin Bunë dhe në të gjithë atë zonë, si dhe në territorin e Malit të Zi.

 

“Për këtë qëllim është kontraktuar për ndihmë Korporata Financiare Ndërkombëtare. Korporata vet kontraktoi një kompani serioze të studimit të mjedisit dhe, nga ky bashkëpunim, doli varianti plotësisht i pranueshëm për sa u përket shkaqeve mjedisore, pra Hidrocentrali i Ashtës”, u shpreh Kryeministri.

 

Çështjet e mjedisit, shtoi Kryeministri, janë kryesore dhe ne vlerësojmë punën e bërë nga konsulenti dhe kompania që ka realizuar studimin e mjedisit.  

 

Me këtë vendim i hapet rrugë tenderit për këtë hidrocentral, i cili është më i garantuari në Shqipëri në kapacitetin e tij.  Ky hidrocentral është menduar të ndërtohet në kuadër të Partneritetit Publik Privat, si një proces shumë i domosdoshëm.


04/01/2008

   Foto Galeri...

   
 
   Multimedia...
   
 
   Kërko në faqe
Kërkim i Avancuar
 
   Lajme Shkurt
 
Qeveria miraton vendimin pėr shpronėsimin e pasurive tė paluajtshme, pronė private, qė preken nga zbatimi i projektit “Bulevardi verior dhe rehabilitimi i lumit tė Tiranės”
Deklaratė e Kryeministrit
Kryeministri Berisha pret Drejtoren pėr Shqipėrinė nė Bankėn Botėrore, Ellen Goldstein
Kryeministri Berisha pret ambasadorin e Austrisė nė Shqipėri Florian Raunig
Kryeministri Berisha pret kryetarin e Partisė Aleanca pėr Ardhmėrinė e Kosovės, zotin Ramush Haradinaj
Kryeministri Berisha pret ambasadorin e ri tė Gjermanisė nė Tiranė, zotin Helmut Hoffman
Fjala e Kryeministrit Berisha nė mbledhjen e qeverisė
Kryeministri Berisha pret delegacionin e nivelit tė lartė tė kompanisė azere tė prodhimit tė naftės dhe gazit SOCAR
Kryeministri Berisha pret njė grup biznesmenėsh amerikanė
Kryeministri Berisha pret ambasadorin e Azerbajxhanit, zotin Rahman Mustafayev
 
Email:
Regjistrohuni qė tė merrni lajmet e fundit

Disclaimer Te gjitha te drejtat e rezervuara Keshilli i Ministrave