Kreu      Kontakt     Harta e Faqes     E-mail
 
English   
 

Faqja Arkivė e Kėshillit tė Ministrave

 
DAP
 
Informacione mbi Kryeministrinë
Informacione mbi Kryeministrinë
 
 
Kryeministri Berisha: Shqipėria do tė shndėrrohet nė njė prodhues i rėndėsishėm i ēimentos nė Ballkan
 

- Qeveria miraton marrëveshjen me shoqërinë “Gener 2” për ndërtimin e fabrikës së çimentos në Krastë-Krujë, investim me vlerë 200 milion euro

 

Këshilli i Ministrave miratoi sot marrëveshjen ndërmjet Ministrisë së Ekonomisë, Tregtisë dhe Energjetikës dhe shoqërisë “Gener 2” për ndërtimin e fabrikës së çimentos në Krastë-Krujë, një investim prej 200 milion euro. Shqipëria, - tha Kryeministri, - do të shndërrohet në një prodhues të rëndësishëm të çimentos në Ballkan.

 

Kryeministri Berisha tha se një tjetër investim i rëndësishëm në këtë fushë, është edhe ndërtimi nga kompania italiane “Fassa” i një tjetër fabrike të madhe për prodhimin e çimentos në Lezhë, investim me vlerë 250 milion euro.

 

Duke konsideruar se vargkodrat nga Fushë-Kruja tek Ura e Mesit përbëjnë lëndën e parë të cilësisë më të lartë për prodhimin e çimentos, Kryeministri bëri të ditur se një seri kompanish të mëdha kanë vendosur projektet e tyre për ndërtimin e fabrikave të standardeve më të larta.

 

Duke vlerësuar standardet e fabrikës së çimentos në Fushë-Krujë, me një teknologji moderne, e cila ka eliminuar plotësisht pluhurin dhe mjedis i sistemuar, Kryeministri tha se të këtij standardi do të jenë edhe teknologjitë e ardhshme që do të instalohen.


21/11/2007

   Foto Galeri...

   
 
   Multimedia...
   
 
   Kërko në faqe
Kërkim i Avancuar
 
   Lajme Shkurt
 
Qeveria miraton vendimin pėr shpronėsimin e pasurive tė paluajtshme, pronė private, qė preken nga zbatimi i projektit “Bulevardi verior dhe rehabilitimi i lumit tė Tiranės”
Deklaratė e Kryeministrit
Kryeministri Berisha pret Drejtoren pėr Shqipėrinė nė Bankėn Botėrore, Ellen Goldstein
Kryeministri Berisha pret ambasadorin e Austrisė nė Shqipėri Florian Raunig
Kryeministri Berisha pret kryetarin e Partisė Aleanca pėr Ardhmėrinė e Kosovės, zotin Ramush Haradinaj
Kryeministri Berisha pret ambasadorin e ri tė Gjermanisė nė Tiranė, zotin Helmut Hoffman
Fjala e Kryeministrit Berisha nė mbledhjen e qeverisė
Kryeministri Berisha pret delegacionin e nivelit tė lartė tė kompanisė azere tė prodhimit tė naftės dhe gazit SOCAR
Kryeministri Berisha pret njė grup biznesmenėsh amerikanė
Kryeministri Berisha pret ambasadorin e Azerbajxhanit, zotin Rahman Mustafayev
 
Email:
Regjistrohuni qė tė merrni lajmet e fundit

Disclaimer Te gjitha te drejtat e rezervuara Keshilli i Ministrave