Kreu      Kontakt     Harta e Faqes     E-mail
 
English   
 

Faqja Arkivė e Kėshillit tė Ministrave

 
DAP
 
Informacione mbi Kryeministrinë
Informacione mbi Kryeministrinë
 
 
Kryeministri Berisha: Zhvillimi i arsimit profesinal sjell pėrshtatjen mė tė mirė me kushtet e tregut
 

- Zonat verilindore të vendit, përparësi në dhënien e bursave për shkollat e mesme.

Ndër vendimet e rëndësishme të diskutuara në mbledhjen e Këshillit të Ministrave , kryeministri veçoi vendimin për dyfishimin e bursave për shkollat e larta dhe të mesme. Kryeministri u shpreh se përsa i përket bursave të shkollave të mesme, 500 prej tyre duhet tu jepen zonave verilindore për arsimin professional, duke I dhënë përparësi këtij arsimi. Kryeministri u shpreh se së bashku me Ministrin e Arsimit kanë zhvilluar takime me qeveritarët vendorë, ku është rënë dakort për një seri hapash konkrete në drejtim të zhvillimit të arsimit profesinal, si dhe të ngritjes dhe funksionimit të një zinxhiri konviktesh, të cilat do të mundësojnë komoditetin për nxënësit e zonave të thella dhe fshatrave të largëta “ Së bashku me ministrin kemi zhvilluar përpara 4 ditëve një takim me qeveritarët vendorë dhe kemi rënë dakort për një seri hapash konkrete në drejtim të Arsimit professional, si dhe të zinxhirit të konvikteve që duhet te ndertojmë në të gjitha rrethet me terrene të paarritshme nga zona të thella, nga fshatra të largëta, në mënyrë që të gjithë fëmijët që mbarojnë klasën e 9-ntë të mund të kenë një derë të hapur për të ndjekur shkollën e mesme.”, tha kryeministri.

Kryeministtri theksoi se do të bëhet cdo përpjekje që  rritja e pritshme e numrit të nxënësve në shkollat e mesme, të shkojë drejt arsimit profesional, duke iu përshtatur shumë më mirë tregut në këtë mënyrë.


10/10/2007

   Foto Galeri...

   
 
   Multimedia...
   
 
   Kërko në faqe
Kërkim i Avancuar
 
   Lajme Shkurt
 
Qeveria miraton vendimin pėr shpronėsimin e pasurive tė paluajtshme, pronė private, qė preken nga zbatimi i projektit “Bulevardi verior dhe rehabilitimi i lumit tė Tiranės”
Deklaratė e Kryeministrit
Kryeministri Berisha pret Drejtoren pėr Shqipėrinė nė Bankėn Botėrore, Ellen Goldstein
Kryeministri Berisha pret ambasadorin e Austrisė nė Shqipėri Florian Raunig
Kryeministri Berisha pret kryetarin e Partisė Aleanca pėr Ardhmėrinė e Kosovės, zotin Ramush Haradinaj
Kryeministri Berisha pret ambasadorin e ri tė Gjermanisė nė Tiranė, zotin Helmut Hoffman
Fjala e Kryeministrit Berisha nė mbledhjen e qeverisė
Kryeministri Berisha pret delegacionin e nivelit tė lartė tė kompanisė azere tė prodhimit tė naftės dhe gazit SOCAR
Kryeministri Berisha pret njė grup biznesmenėsh amerikanė
Kryeministri Berisha pret ambasadorin e Azerbajxhanit, zotin Rahman Mustafayev
 
Email:
Regjistrohuni qė tė merrni lajmet e fundit

Disclaimer Te gjitha te drejtat e rezervuara Keshilli i Ministrave