Kreu      Kontakt     Harta e Faqes     E-mail
 
English   
 

Faqja Arkivė e Kėshillit tė Ministrave

 
DAP
 
Informacione mbi Kryeministrinë
Informacione mbi Kryeministrinë
 
 
Urdher pėr krijimin e forcės, pėr drejtimin dhe monitorimin e reformės rregullatore, nė funksion tė pėrmirėsimit tė klimės sė biznesit
 
URDHĖR Pėr krijimin e forcės, pėr drejtimin dhe monitorimin e reformės rregullatore, nė funksion tė pėrmirėsimit tė klimės sė biznesit. Nė mbėshtetje tė pikės 3, tė nenit 102, tė Kushtetutės, URDHĖROJ: 1. Krijimin e Task Forcės, pėr drejtimin dhe monitorimin e zbatimit tė reformės rregullatore, pėr pėrmirėsimin e klimės sė biznesit, me kėtė pėrbėrje: • Kryeministri kryetar; • Ministri i Ekonomisė, Tregtisė dhe Energjitikės anėtar; • Ministri i Financave anėtar; • Ministri i Punėve Publike, Transportit dhe Telekomunikacionit anėtar; • Ministri i Drejtėsisė anėtar; • Ministri i Bujqėsisė, Ushqimit dhe Mbrojtjes sė Konsumatorit anėtar. 2. Misioni dhe funksionet e Task Forcės janė: i. Pėrcakton pėrparėsitė e qeverisė, nė kuadėr tė reformės rregullatore, pėr pėrmirėsimin e klimės sė biznesit; ii. Miraton planet e masave parėsore pėr heqjen e pengesave administrative tė biznesit, nė pėrputhje me rekomandimet e raportit tė vetvlerėsimit, tė kryer nga institucionet publike; iii.Monitoron punėn e grupeve teknike, sipas fushave parėsore, me objektiv finalizimin e planeve pėrkatėse tė masave; iv. Mbikqyr zbatimin e reformės rregullatore dhe vlerėson impaktin e politikave tė zbatuara. 3. Task Forca mblidhet njė herė nė tri muaj ose mė kėrkesė tė kryetarit. 4. Struktura pėrgjegjėse pėr ndjekjen e zbatimit tė kėsaj reforme ėshtė Minstria e Ekonomisė, Tregtisė dhe Energjitikės. Funksionet dhe roli i saj janė: i. Ndjek, nė mėnyrė tė vazhdueshme, zbatimin e reformės, nė pėrputhje me pėrparėsitė dhe masat e pėrcaktuara nga Task Forca; ii.Drejton procesin e hartimit tė planeve tė masave tė reformės rregullatore dhe pėrgatit planet finale, nė bashkėpunim me tė gjithė anėtarėt e Task Forcės; iii.Raporton pranė Task Forcės, nėpėrmjet ministrit tė saj, pėr ecurinė e reformės, problematikat e hasura dhe masat e marrė pėr zgjidhjen e tyre. Njėkohėsisht garanton vėnien nė dijeni, nė kohė, tė tė gjithė donatorėve dhe institucioneve ndėrkombėtare pėr ecurinė e reformės rregullatore nė Shqipėri; iv. Drejton procesin e vlerėsimit tė impaktit tė reformės rregullatore, nė pėrputhje me periudhat e pėrcaktuara nga Task Forca, si dhe pėrgatit raportin dhe rekomandimet pėrkatėse pėr tė ndėrhyrė nė politikat e ndėrmarra; v.Garanton kėshillin periodik me komunitetin e biznesit, pėr tė thithur mendimet dhe sugjerimet e tij pėr reformėn; vi.Pėrgatit modelin dhe udhėzuesin pėr hapjen e zyrave tė informimit, si pjesė integrale e reformės dhe pėr tė rritur transparencėn nė informim. Modeli dhe udhėzuesi pėrkatės do tė miratohen nga Task Forca. Ministria e Ekonomisė, Tregtisė dhe Energjitikės tė paraqesė, pranė Task Forcės, deri mė 31 janar 2006, planin e veprimit nė zbatim tė raportit tė vetėvlerėsimit tė pengesave administrative ndaj biznesit. 5. Roli dhe pėrgjegjėsitė e anėtarit tė Task Forcės. i. Harton planet e masave, sipas fushės sė veprimtarisė qė mbulon; ii. Bashkėrendon tė gjitha veprimtaritė, nė kuadėr tė reformės rregullatore, me Ministrinė e Ekonomisė, Tregtisė dhe Energjitikės; iii.Raporton periodikisht nė Ministrinė e Ekonomisė, Tregtisė dhe Energjitikės pėr zbatimin e masave tė marra, nė kuadėr tė reformės rregullatore. Ky urdhėr hyn nė fuqi menjėherė. KRYEMINISTRI SALI BERISHA
14/09/2007

   Foto Galeri...

   
 
   Multimedia...
   
 
   Kërko në faqe
Kërkim i Avancuar
 
   Lajme Shkurt
 
Qeveria miraton vendimin pėr shpronėsimin e pasurive tė paluajtshme, pronė private, qė preken nga zbatimi i projektit “Bulevardi verior dhe rehabilitimi i lumit tė Tiranės”
Deklaratė e Kryeministrit
Kryeministri Berisha pret Drejtoren pėr Shqipėrinė nė Bankėn Botėrore, Ellen Goldstein
Kryeministri Berisha pret ambasadorin e Austrisė nė Shqipėri Florian Raunig
Kryeministri Berisha pret kryetarin e Partisė Aleanca pėr Ardhmėrinė e Kosovės, zotin Ramush Haradinaj
Kryeministri Berisha pret ambasadorin e ri tė Gjermanisė nė Tiranė, zotin Helmut Hoffman
Fjala e Kryeministrit Berisha nė mbledhjen e qeverisė
Kryeministri Berisha pret delegacionin e nivelit tė lartė tė kompanisė azere tė prodhimit tė naftės dhe gazit SOCAR
Kryeministri Berisha pret njė grup biznesmenėsh amerikanė
Kryeministri Berisha pret ambasadorin e Azerbajxhanit, zotin Rahman Mustafayev
 
Email:
Regjistrohuni qė tė merrni lajmet e fundit

Disclaimer Te gjitha te drejtat e rezervuara Keshilli i Ministrave