Kreu      Kontakt     Harta e Faqes     E-mail
 
English   
 

Faqja Arkivė e Kėshillit tė Ministrave

 
DAP
 
Informacione mbi Kryeministrinë
Informacione mbi Kryeministrinë
 
 
Qeveria do tė mbėshtesė fermerėt e Dropullit pėr rritjen e prodhimeve bujqėsore
 

29/8/2007

Kryeministri Berisha tha se qeveria do të mbështesë dhe nxisë prodhimet vendase, duke u ardhur në ndihmë fermerëve, në mënyrë të veçantë për ato produkte ku ata janë të suksesshëm. Duke informuar gjatë mbledhjes së qeverisë për bisedat e frytshme me fermerët e Dropullit, Kryeministri kërkoi që Ministria e Bujqësisë të studiojë mënyrën e shtrirjen së subvencioneve edhe tek perimet më kryesore për fermerët. Kryeministri e vlerësoi shumë pozitiv faktin që gjatë takimeve me fermerët e Vurgut apo në Zarë ata ndjeheshin shumë më të inkurajuar. Ne duhet të gjejmë mënyrat për t’i dhënë ndihmën e nevojshme dhe ata janë të gatshëm të përgjigjen kundrejt prodhimit.

Gjithashtu Kryeministri kërkoi që KESH-i të marrë parasysh shtrirjen e fidrave të nënstacionit të ri elektrik në Gjirokastër edhe për zonën e Dropullit, një zonë me biznese të fuqishme.

Kryeministri tha se qeveria do të shohë me përparësi edhe botimin në gjuhën greke të librave për nxënësit e minoritetit grek. Për këtë, theksoi ai, Ministria e Arsimit dhe Shkencës duhet të përfundojë botimin në gjuhën greke të gjithë literaturës shtetërore për pakicën greke. “Nuk duhet të ketë asnjë pengesë burokratike dhe fëmijët e minoritetit nuk duhet t’i marrin mësimet në fletore. Mund të jetë më e kushtueshme, por ne do t’u garantojmë tekstet,” u shpreh Kryeministri. Lidhur me këtë, Kryeministri kërkoi edhe rishikimin e problemit të transportit të mesuesve e nxënësve dhe tarifave, i cili, sipas vendimit ekzistues, është nga 1 deri në 12 kilometra. Për të cilën Kryeministri sugjeroi të ndryshojë deri në 6 kilometra.


29/08/2007

   Foto Galeri...

   
 
   Multimedia...
   
 
   Kërko në faqe
Kërkim i Avancuar
 
   Lajme Shkurt
 
Qeveria miraton vendimin pėr shpronėsimin e pasurive tė paluajtshme, pronė private, qė preken nga zbatimi i projektit “Bulevardi verior dhe rehabilitimi i lumit tė Tiranės”
Deklaratė e Kryeministrit
Kryeministri Berisha pret Drejtoren pėr Shqipėrinė nė Bankėn Botėrore, Ellen Goldstein
Kryeministri Berisha pret ambasadorin e Austrisė nė Shqipėri Florian Raunig
Kryeministri Berisha pret kryetarin e Partisė Aleanca pėr Ardhmėrinė e Kosovės, zotin Ramush Haradinaj
Kryeministri Berisha pret ambasadorin e ri tė Gjermanisė nė Tiranė, zotin Helmut Hoffman
Fjala e Kryeministrit Berisha nė mbledhjen e qeverisė
Kryeministri Berisha pret delegacionin e nivelit tė lartė tė kompanisė azere tė prodhimit tė naftės dhe gazit SOCAR
Kryeministri Berisha pret njė grup biznesmenėsh amerikanė
Kryeministri Berisha pret ambasadorin e Azerbajxhanit, zotin Rahman Mustafayev
 
Email:
Regjistrohuni qė tė merrni lajmet e fundit

Disclaimer Te gjitha te drejtat e rezervuara Keshilli i Ministrave