Kreu      Kontakt     Harta e Faqes     E-mail
 
English   
 

Faqja Arkivė e Kėshillit tė Ministrave

 
DAP
 
Informacione mbi Kryeministrinë
Informacione mbi Kryeministrinë
 
 
Kryeministri Berisha zhvillon njė vizitė nė familjen e Azem Hajdarit, nė pėrkujtim tė 15 vjetorit tė ndarjes sė tij nga jeta
 

Kryeministri Berisha, i shoqëruar nga bashkëshortja e tij zonja Liri Berisha, zhvilloi sot një vizitë në familjen e Heroit të Demokracisë, Azem Hajdari, në përkujtim të 15 vjetorit të ndarjes së tij nga jeta.

Pas vizitës, Kryeministri Berisha u shpreh për mediat se:

“Sot ishte një ditë shumë e veçantë. Në 15 vjetorin e rënies, eshtrat e Azem Hajdarit, burrit të shquar të kombit shqiptarë, tribunit legjendarë të lirive dhe të drejtave njerëzore, të dinjitetit njerëzor të shqiptarëve u vendosën në Varrezat e Dëshmorëve, në altarin e lirisë së kombit tonë.

Ky ishte një nderim plotësisht i merituar, pasi askush në histori, si individ, nuk ka bërë më shumë për lirinë e shqiptarëve, sesa Azem Hajdari. 

Ai në një moment kritik për kombin shqiptarë, udhëhoqi lëvizjen paqësore për liri dhe dinjitet të studentëve të universiteteve të Tiranës, lëvizje, që do të gjunjëzonte në një kohë të shkurtër diktaturën më të egër në Evropën komunistë. 

Azem Hajdari  ishte tribuni, udhëheqësi  i  kësaj lëvizjes, themelues dhe udhëheqës i Partisë Demokratike dhe në të gjithë karrierën e  tij politike, ai u qëndroi besnik vlerave, ëndrrave, aspiratave, idealeve të bashkë studentëve të tij, me të cilët nisi në 8 dhjetor betejën e madhe të lirisë, në rrugët dhe sheshet e Tiranës.

Në mbrojtje të këtyre vlerave ai ra për tu bërë i pavdekshem, për të mbetur i pavdekshem. Nderimin që i bënë sot qytetarët shqiptarë, familja, miqtë, autoritet zyrtare është një nderim plotësisht i merituar. Mendoj se askush nuk meriton më shumë se ia të nderohet për veprën e tij.

Edhe njëherë i përjetshëm kujtimi i liderit të lëvizjes legjendare të studentëve të dhjetorit  ’90, Partisë Demokratike, Azem Hajdarit.”


13/09/2013

   Foto Galeri...

   
 
   Multimedia...
   
 
   Kërko në faqe
Kërkim i Avancuar
 
   Lajme Shkurt
 
Qeveria miraton vendimin pėr shpronėsimin e pasurive tė paluajtshme, pronė private, qė preken nga zbatimi i projektit “Bulevardi verior dhe rehabilitimi i lumit tė Tiranės”
Deklaratė e Kryeministrit
Kryeministri Berisha pret Drejtoren pėr Shqipėrinė nė Bankėn Botėrore, Ellen Goldstein
Kryeministri Berisha pret ambasadorin e Austrisė nė Shqipėri Florian Raunig
Kryeministri Berisha pret kryetarin e Partisė Aleanca pėr Ardhmėrinė e Kosovės, zotin Ramush Haradinaj
Kryeministri Berisha pret ambasadorin e ri tė Gjermanisė nė Tiranė, zotin Helmut Hoffman
Fjala e Kryeministrit Berisha nė mbledhjen e qeverisė
Kryeministri Berisha pret delegacionin e nivelit tė lartė tė kompanisė azere tė prodhimit tė naftės dhe gazit SOCAR
Kryeministri Berisha pret njė grup biznesmenėsh amerikanė
Kryeministri Berisha pret ambasadorin e Azerbajxhanit, zotin Rahman Mustafayev
 
Email:
Regjistrohuni qė tė merrni lajmet e fundit

Disclaimer Te gjitha te drejtat e rezervuara Keshilli i Ministrave