Kreu      Kontakt     Harta e Faqes     E-mail
 
English   
 

Faqja Arkivė e Kėshillit tė Ministrave

 
DAP
 
Informacione mbi Kryeministrinë
Informacione mbi Kryeministrinë
 
 
Qeveria miraton kontratėn e koncesionit pėr ndėrtimin e 8 hidrocentraleve mbi lumin Osum
 

Kryeministri Berisha veçoi sot nga rendi i ditës disa vendime mbi hidrocentralet, duke i cilësuar ato si më të rëndësishmet për shqyrtim. Në mënyrë të veçantë, kryeministri u ndal në  vendimin “Për miratimin e kontratës së koncesionit, të formës “BOT” lidhur ndërmjet ministrisë së ekonomisë, Tregtisë dhe energjetikes dhe bashkimit të përkohshëm të shoqërive  “Construtora Quebec” Ltda, “Orteng Equipamentos e Seistemas” Ltda, “Genosumi” Ltd dhe “Pëllumb Çela” sh.p.k, për ndërtimin e hidrocentraleve në rrjedhën e lumit Osum.

Ndërtimi i 8 hidrocentraleve mbi lumin Osum përbën një investim prej 230 milion eurosh, duke prodhuar rreth 140 megavat energji elektrike.

Lidhur me këtë, kryeministri sqaroi se kanionet do të mbeten të paprekura, si një pasuri e madhe natyrore e Skraparit, beratit dhe gjithë Shqipërisë.

Më konkretisht për këtë vendim dhe disa të tjerë, kryeministri Berisha u shpreh:

“Ka një seri vendimesh nga të cilat përsëri vendimet për Hec-t janë nga më të rëndësishmet. Sot ne vendosim për përcaktimin e autoriteti kontratues për dhënien me koncesion të hidrocentralit “Merko”, vendosim për miratimin e kontratës të koncesionit të formës “BOT” lidhur ndërmjet ministrisë së ekonomisë, Tregtisë dhe energjitikës dhe bashkimit të përkohëshëm të shoqërive  “Construtora Quebec” Ltda, “Orteng Equipamentos e Seistemas” Ltda, “Genosumi” Ltd dhe “Pëllumb Çela” sh.p.k, për ndërtimin e hidrocentraleve në rrjedhën e lumit Osum. Edhe kjo rrjedhë do të shndërrohet në energji elektrike dhje dua ti informoj shqiptarët se këto Hec të kaskadës bëjnë që Osum të prodhohen rreth 140 Megavat energji elektrike.

Natyrisht kanionet do të mbeten të paprekura, një pasuri e madhe natyrore e Skraparit, e Beratit e mbarë Shqipërisë.

Gjithashtu, për “Titan” shpk dhe” Osmani” miratohet një shtesë koncesioni BOT  për ndërtimin e HEC-ve Bishnica 1, Bishnica 2, sikundër miratohet dhe ndërtimi i hec Manxifa për përcaktimin e autoriteti kontratues për dhënien me koncesion për ndërtimin e Hec Manxifa dhe miratimin e bonusit që i jepet shoqërisë në procedurën përzgjedhëse.


10/04/2013

   Foto Galeri...

   
 
   Multimedia...
   
 
   Kërko në faqe
Kërkim i Avancuar
 
   Lajme Shkurt
 
Qeveria miraton vendimin pėr shpronėsimin e pasurive tė paluajtshme, pronė private, qė preken nga zbatimi i projektit “Bulevardi verior dhe rehabilitimi i lumit tė Tiranės”
Deklaratė e Kryeministrit
Kryeministri Berisha pret Drejtoren pėr Shqipėrinė nė Bankėn Botėrore, Ellen Goldstein
Kryeministri Berisha pret ambasadorin e Austrisė nė Shqipėri Florian Raunig
Kryeministri Berisha pret kryetarin e Partisė Aleanca pėr Ardhmėrinė e Kosovės, zotin Ramush Haradinaj
Kryeministri Berisha pret ambasadorin e ri tė Gjermanisė nė Tiranė, zotin Helmut Hoffman
Fjala e Kryeministrit Berisha nė mbledhjen e qeverisė
Kryeministri Berisha pret delegacionin e nivelit tė lartė tė kompanisė azere tė prodhimit tė naftės dhe gazit SOCAR
Kryeministri Berisha pret njė grup biznesmenėsh amerikanė
Kryeministri Berisha pret ambasadorin e Azerbajxhanit, zotin Rahman Mustafayev
 
Email:
Regjistrohuni qė tė merrni lajmet e fundit

Disclaimer Te gjitha te drejtat e rezervuara Keshilli i Ministrave