Kreu      Kontakt     Harta e Faqes     E-mail
 
English   
 

Faqja Arkivė e Kėshillit tė Ministrave

 
DAP
 
Informacione mbi Kryeministrinë
Informacione mbi Kryeministrinë
 
 
Kryeministri Berisha: Burgim pėrjetė pėr vrasėsit e bashkėshortes dhe tė vajzės
 

Kryeministri Berisha tha sot, se është e domosdoshme forcimi i dënimeve për krimet në familje, kundër bashkëshortes apo vajzës, duke vendosur dënimin me burg përjetë. Këtë qëndrim, Kryeministri e shprehu në mbledhjen e Këshillit të Ministrave, i cili miratoi Konventën e Këshillit të Ministrave të Europës “Për parandalimin dhe luftën kundër dhunës ndaj grave dhe dhunës në familje”.

“E vërteta është se krimi në familje është rritur me shpejtësi të madhe. Në qoftë se vrasja e bashkëshortes pothuajse ka qenë inekzistente, sot, për fat të keq, kjo është jo e rrallë dhe është akt tmerrësisht i shëmtuar”, - tha Kryeministri, duke e cilësuar vrasjen e bashkëshortes apo të vajzës si krimin më të shëmtuar.  

Kryeministri theksoi se krahas ratifikimit të kësaj Konvente, e cila i imponon shteteve anëtare standarde të reja në luftën kundër dhunës në familje, duhet të rreptësohet dënimi për këtë vepër penale, sikundër edhe për veprën penale të vrasjes së policit dhe të vrasjes për hakmarrje.


24/10/2012

   Foto Galeri...

   
 
   Multimedia...
   
 
   Kërko në faqe
Kërkim i Avancuar
 
   Lajme Shkurt
 
Qeveria miraton vendimin pėr shpronėsimin e pasurive tė paluajtshme, pronė private, qė preken nga zbatimi i projektit “Bulevardi verior dhe rehabilitimi i lumit tė Tiranės”
Deklaratė e Kryeministrit
Kryeministri Berisha pret Drejtoren pėr Shqipėrinė nė Bankėn Botėrore, Ellen Goldstein
Kryeministri Berisha pret ambasadorin e Austrisė nė Shqipėri Florian Raunig
Kryeministri Berisha pret kryetarin e Partisė Aleanca pėr Ardhmėrinė e Kosovės, zotin Ramush Haradinaj
Kryeministri Berisha pret ambasadorin e ri tė Gjermanisė nė Tiranė, zotin Helmut Hoffman
Fjala e Kryeministrit Berisha nė mbledhjen e qeverisė
Kryeministri Berisha pret delegacionin e nivelit tė lartė tė kompanisė azere tė prodhimit tė naftės dhe gazit SOCAR
Kryeministri Berisha pret njė grup biznesmenėsh amerikanė
Kryeministri Berisha pret ambasadorin e Azerbajxhanit, zotin Rahman Mustafayev
 
Email:
Regjistrohuni qė tė merrni lajmet e fundit

Disclaimer Te gjitha te drejtat e rezervuara Keshilli i Ministrave