Kreu      Kontakt     Harta e Faqes     E-mail
 
English   
 

Faqja Arkivė e Kėshillit tė Ministrave

 
DAP
 
Informacione mbi Kryeministrinë
Informacione mbi Kryeministrinë
 
 
Qeveria vendos heqjen e TVSH-sė pėr ēimenton dhe ēelikun, pėr pėrdorim nė ndėrtimin e hidrocentraleve
 

Këshilli i Ministrave vendosi të heqë TVSH-në për çimenton dhe çelikun, për përdorim në ndërtimin e hidrocentraleve. Duke prezantuar këtë masë të re, Kryeministri Berisha tha se qeveria e konsideron atë, një stimul, për të nxitur investimet në sektorin e prodhimit të energjisë ujore, duke ulur kostot për ndërtimin e veprave energjetike dhe prodhimit të energjisë elektrike. 

“Duke e potencuar e duke shumëfishuar prodhimin e energjisë elektrike nga burimet ujore, ne bëjmë që shqiptarët të mund të furnizohen me energji me kostot më të ulëta, se të gjithë të tjerët që e prodhojnë atë nga burime të tjera energjetike”, - tha Kryeministri, duke ritheksuar se në këtë sektor, qeveria ka firmosur me kompani private, koncesione, me vlerë investimi mbi 3.2 miliardë euro, për ndërtimin e 443 hidrocentraleve.  

Gjithashtu, qeveria ka pasur parasysh impaktin në krijimit të vendeve të punës në të gjitha zonat e vendit, si interesi jetik i qytetarëve. “Gjeografia e tyre [HEC-eve], nga juglindja në verilindje, - tha Kryeministri - shtrihet pothuajse në tërësi në zonat kodrinore e malore të vendit, shtrihet në zonat më të thella dhe krijon në këtë mënyrë, mundësi punësimi në çdo skaj të vendit.”

Pak ditë më parë, Kryeministri Berisha njoftoi heqjen e TVSH-së për importin e makinerive. Të gërshetuara këto dy masa, në rrafsh më të gjerë, në kontekstin e projektit të qeverisë shqiptare për ta shndërruar Shqipërinë në një superfuqi të energjisë së rinovueshme në rajon, synojnë të inkurajojnë investitorët për përdorimin e fondeve financiare në burimet energjetike shqiptare.


10/10/2012

   Foto Galeri...

   
 
   Multimedia...
   
 
   Kërko në faqe
Kërkim i Avancuar
 
   Lajme Shkurt
 
Qeveria miraton vendimin pėr shpronėsimin e pasurive tė paluajtshme, pronė private, qė preken nga zbatimi i projektit “Bulevardi verior dhe rehabilitimi i lumit tė Tiranės”
Deklaratė e Kryeministrit
Kryeministri Berisha pret Drejtoren pėr Shqipėrinė nė Bankėn Botėrore, Ellen Goldstein
Kryeministri Berisha pret ambasadorin e Austrisė nė Shqipėri Florian Raunig
Kryeministri Berisha pret kryetarin e Partisė Aleanca pėr Ardhmėrinė e Kosovės, zotin Ramush Haradinaj
Kryeministri Berisha pret ambasadorin e ri tė Gjermanisė nė Tiranė, zotin Helmut Hoffman
Fjala e Kryeministrit Berisha nė mbledhjen e qeverisė
Kryeministri Berisha pret delegacionin e nivelit tė lartė tė kompanisė azere tė prodhimit tė naftės dhe gazit SOCAR
Kryeministri Berisha pret njė grup biznesmenėsh amerikanė
Kryeministri Berisha pret ambasadorin e Azerbajxhanit, zotin Rahman Mustafayev
 
Email:
Regjistrohuni qė tė merrni lajmet e fundit

Disclaimer Te gjitha te drejtat e rezervuara Keshilli i Ministrave