Kreu      Kontakt     Harta e Faqes     E-mail
 
English   
 

Faqja Arkivė e Kėshillit tė Ministrave

 
DAP
 
Informacione mbi Kryeministrinë
Informacione mbi Kryeministrinë
 
 
Miratohet nė parim marrėveshja trepalėshe Shqipėri-Itali-Greqi, pėr projektin e gazsjellėsit Trans Adriatik
 

Këshilli i Ministrave miratoi sot, në parim, marrëveshjen tripalëshe, ndërmjet qeverisë së Shqipërisë, Italisë dhe Greqisë, për bashkëpunimin për projektin e gazsjellësit Trans Adriatik (TAP).

Duke prezantuar rendin e ditës, Kryeministri Berisha e veçoi këtë marrëveshje si një vendim “të një karakteri historik” për Shqipërinë dhe rajonin, në bazë të së qëndron realizimi i “investimit më madhor rajonal i të gjitha kohërave”.

Kryeministri Berisha theksoi se gazsjellësi Trans Adriatik ndryshon në mënyrë thelbësore bashkëpunimin midis vendeve rajonit e më gjerë, sikundër edhe jetesën e qytetarëve shqiptarë, pasi gazi garanton ngrohjen dhe gatimin me koston më të ulët, se të çdo lënde tjetër.

Shqipëria, tha Kryeministri, falë avantazheve të saj ka të gjitha mundësitë për t’u bërë një qendër e fuqishme e shpërndarjes së gazit si drejt gadishullit Apenin, por edhe drejt veriut të Ballkanit.

Kryeministri u shpreh optimist se gazsjellësi Trans Adriatik do të jetë projekti fitues për transportin e gazit nga fusha e Shah Deniz 2 në detin Kaspik, pasi  ai është projekti më fizibël dhe më ekonomik ndër të gjitha projektet e tjera.

Investimi për këtë projekt në Shqipëri shkon në 2 miliardë dollarë. Ky projekt i hap rrugë edhe ndërtimit të rrjetit të gazifikimit në vend.


26/09/2012

   Foto Galeri...

   
 
   Multimedia...
   
 
   Kërko në faqe
Kërkim i Avancuar
 
   Lajme Shkurt
 
Qeveria miraton vendimin pėr shpronėsimin e pasurive tė paluajtshme, pronė private, qė preken nga zbatimi i projektit “Bulevardi verior dhe rehabilitimi i lumit tė Tiranės”
Deklaratė e Kryeministrit
Kryeministri Berisha pret Drejtoren pėr Shqipėrinė nė Bankėn Botėrore, Ellen Goldstein
Kryeministri Berisha pret ambasadorin e Austrisė nė Shqipėri Florian Raunig
Kryeministri Berisha pret kryetarin e Partisė Aleanca pėr Ardhmėrinė e Kosovės, zotin Ramush Haradinaj
Kryeministri Berisha pret ambasadorin e ri tė Gjermanisė nė Tiranė, zotin Helmut Hoffman
Fjala e Kryeministrit Berisha nė mbledhjen e qeverisė
Kryeministri Berisha pret delegacionin e nivelit tė lartė tė kompanisė azere tė prodhimit tė naftės dhe gazit SOCAR
Kryeministri Berisha pret njė grup biznesmenėsh amerikanė
Kryeministri Berisha pret ambasadorin e Azerbajxhanit, zotin Rahman Mustafayev
 
Email:
Regjistrohuni qė tė merrni lajmet e fundit

Disclaimer Te gjitha te drejtat e rezervuara Keshilli i Ministrave