Kreu      Kontakt     Harta e Faqes     E-mail
 
English   
 

Faqja Arkivė e Kėshillit tė Ministrave

 
DAP
 
Informacione mbi Kryeministrinë
Informacione mbi Kryeministrinë
 
 
Kryeministri Berisha: Sė shpejti, Shqipėria fiton njė kapacitet prodhimi tė energjisė prej 1427 megavat, apo 227 megavat mbi kapacitetin e instaluar tė kaskadės sė Drinit
 

Kryeministri Berisha informoi sot, në mbledhjen e qeverisë, mbi ecurinë e procesit të ndërtimit të hidrocentraleve, ndërsa e vlerësoi energjetikën degën më të përparësuar të ekonomisë e zhvillimit të vendit.  

Nga ky proces, tha Kryeministri, Shqipëria fiton në total një kapacitet prodhimi të energjisë prej 1427 megavat, apo 227 megavat mbi kapacitetin e instaluar të të gjithë kaskadës së lumit Drin.

Kryeministri Berisha theksoi të domosdoshme kalimin e procedurës së marrjes së lejes së ndërtimit në Qendrën Kombëtare të Lejeve dhe Licencave, çka do të reduktonte kohën e marrjes së lejes dhe të procesit në tërësi, si dhe rishikimin e ligjeve e vendimeve përkatëse, për ta bërë sa më funksionale Qendrën Kombëtare për Energjinë. “Ky është një shërbim që të gjithë ndërtuesit e hidrocentraleve do ta mirëprisnin,” - tha Kryeministri.

Krahas rritjes së kapaciteteve prodhuese të energjisë së rinovueshme, si energjia me koston më të ulët dhe çmimin më të leverdisshëm për konsumatorin, Kryeministri Berisha vlerësoi shumë pozitiv edhe faktin se në procesin e ndërtimit të tyre janë të punësuar mijëra qytetarë, çka përbën një nga frontet kryesore të punësimit. “Punësimi mbi bazën e tregut, - tha Kryeministri, - është qëllimi më madhor i kësaj qeverie.”


07/08/2012

   Foto Galeri...

   
 
   Multimedia...
   
 
   Kërko në faqe
Kërkim i Avancuar
 
   Lajme Shkurt
 
Qeveria miraton vendimin pėr shpronėsimin e pasurive tė paluajtshme, pronė private, qė preken nga zbatimi i projektit “Bulevardi verior dhe rehabilitimi i lumit tė Tiranės”
Deklaratė e Kryeministrit
Kryeministri Berisha pret Drejtoren pėr Shqipėrinė nė Bankėn Botėrore, Ellen Goldstein
Kryeministri Berisha pret ambasadorin e Austrisė nė Shqipėri Florian Raunig
Kryeministri Berisha pret kryetarin e Partisė Aleanca pėr Ardhmėrinė e Kosovės, zotin Ramush Haradinaj
Kryeministri Berisha pret ambasadorin e ri tė Gjermanisė nė Tiranė, zotin Helmut Hoffman
Fjala e Kryeministrit Berisha nė mbledhjen e qeverisė
Kryeministri Berisha pret delegacionin e nivelit tė lartė tė kompanisė azere tė prodhimit tė naftės dhe gazit SOCAR
Kryeministri Berisha pret njė grup biznesmenėsh amerikanė
Kryeministri Berisha pret ambasadorin e Azerbajxhanit, zotin Rahman Mustafayev
 
Email:
Regjistrohuni qė tė merrni lajmet e fundit

Disclaimer Te gjitha te drejtat e rezervuara Keshilli i Ministrave