Kreu      Kontakt     Harta e Faqes     E-mail
 
English   
 

Faqja Arkivė e Kėshillit tė Ministrave

 
DAP
 
Informacione mbi Kryeministrinë
Informacione mbi Kryeministrinë
 
 
Kryeministri Berisha kėrkon veprim energjik pėr tė dhėnė fund fenomenit tė tregtimit tė mishit nė rrugė dhe pirjes sė duhanit
 

Kryeministri Berisha trajtoi sot, në mbledhjen e Këshillit të Ministrave, edhe dy probleme shqetësuese: tregtimin e mishit në rrugë dhe ndalimit të duhanit në mjedise publike, duke kërkuar për të dyja veprim energjike dhe vënien para përgjegjësisë ligjore të kujtdo që neglizhon zbatimin e ligjit.

Kryeministri paralajmëroi përgatitjen e një Akti Normativ, për të dhënë fund fenomenit të përhapur gjerësisht, të tregtimit të mishit në rrugë. 

Kryeministri u shpreh kritik ndaj qëndrimit të autoriteteve përgjegjëse, si të pushtetit vendor, të Inspektoratit të Shëndetit Publik, të Autoritetit të Sigurisë Ushqimore, Inspektoratit të Mjedisit për indiferencën që kanë treguar ndaj kësaj situate.

“Kjo qeveria ka shumë detyra, por si detyrë të parë, të dytë, të tretë e me radhë ka sigurinë e jetës së qytetarëve, ngado që vjen kërcënimi. Kjo qeveri dhe çdo qeveri e ka atë, çështjen më të parë. Në rast se lihen që therjet e bagëtive të bëhen në rrugë, Akti Normativ, ligji me rreptësinë më të madhe do të jetë përgjigja,” tha Kryeministri, ndërsa shtoi se ky fenomen duhet trajtuar edhe si krim ndaj mjedisit, që në legjislacionin shqiptar konsiderohet krim i rëndë dhe i dënueshëm.

Kryeministri Berisha kërkoi gjithashtu nga Instituti i Shëndetit Publik “të dalë nga dështimi me duhanin” dhe të ndryshojë situatën, duke imponuar zbatimin e ligjit.  

“Në vendet më të zhvilluara të botës, - theksoi Kryeministri - politikat e ndjekura për kufizimin e pirjes së duhanit, ndalimi i pirjes së tij në vende të caktuara kanë dhënë rezultate të padiskutueshme, kanë shkurajuar përdorimin e  duhanit, kanë krijuar një psikologji të re të njerëzve ndaj këtij agjenti të sigurt 100 përqind kancerogjen.”


01/08/2012

   Foto Galeri...

   
 
   Multimedia...
   
 
   Kërko në faqe
Kërkim i Avancuar
 
   Lajme Shkurt
 
Qeveria miraton vendimin pėr shpronėsimin e pasurive tė paluajtshme, pronė private, qė preken nga zbatimi i projektit “Bulevardi verior dhe rehabilitimi i lumit tė Tiranės”
Deklaratė e Kryeministrit
Kryeministri Berisha pret Drejtoren pėr Shqipėrinė nė Bankėn Botėrore, Ellen Goldstein
Kryeministri Berisha pret ambasadorin e Austrisė nė Shqipėri Florian Raunig
Kryeministri Berisha pret kryetarin e Partisė Aleanca pėr Ardhmėrinė e Kosovės, zotin Ramush Haradinaj
Kryeministri Berisha pret ambasadorin e ri tė Gjermanisė nė Tiranė, zotin Helmut Hoffman
Fjala e Kryeministrit Berisha nė mbledhjen e qeverisė
Kryeministri Berisha pret delegacionin e nivelit tė lartė tė kompanisė azere tė prodhimit tė naftės dhe gazit SOCAR
Kryeministri Berisha pret njė grup biznesmenėsh amerikanė
Kryeministri Berisha pret ambasadorin e Azerbajxhanit, zotin Rahman Mustafayev
 
Email:
Regjistrohuni qė tė merrni lajmet e fundit

Disclaimer Te gjitha te drejtat e rezervuara Keshilli i Ministrave