Kreu      Kontakt     Harta e Faqes     E-mail
 
English   
 

Faqja Arkivė e Kėshillit tė Ministrave

 
DAP
 
Informacione mbi Kryeministrinë
Informacione mbi Kryeministrinë
 
 
Kryeministri Berisha: Rishqyrtimi i kritereve tė mbrojtjes sė doktoraturės, i domosdoshėm pėr kalimin nga sasia nė cilėsi
 

Kryeministri Berisha kërkoi sot, një rishqyrtim tërësor të kritereve të mbrojtjes së doktoraturës, duke forcuar kriteret e dhënies së saj. Kryeministri e solli këtë çështje, në mbledhjen e qeverisë, si një problem serioz që kërkon vëmendje, veçanërisht theksimi i dimensionit ndërkombëtar dhe kontrollit rigoroz për to. Duke e konsideruar dimension ndërkombëtar të domosdoshëm për të ecur nga sasia në cilësi, Kryeministri tha se doktoratat nuk duhet të shihen si “letra indulgjence”.

“Kushdo që do të mbrojë doktoratën është i mirëpritur dhe ne do të gjejmë edhe stimuj për këtë, por duhet ta mbrojë në prani të stafit kombëtar e ndërkombëtar. Po vazhduam kështu mund të ndodhë që një ditë të gjejmë më shumë doktorë shkencash, sesa të graduar me diplomë universitetesh,” - u shpreh Kryeministri.

Gjithashtu, në vlerësimin e Kryeministrit, rishqyrtim kërkon edhe kriteri i përqindjes së impaktit të punimeve shkencore në mbrojtjen e doktoraturës, duke e rritur në mënyrë thelbësore këtë përqindje.

Për të rritur mbështetjen ndaj atyre që doktorohen në një kategori të përcaktuar universitetesh, Kryeministri informoi se punësimi i tyre do të jetë i detyruar, duke i ftuar të konkurrojnë edhe me pozicionet drejtuese në administratën shtetërore.

Në fjalën e tij, Kryeministri tërhoqi vëmendjen për konstatimin e rasteve të abuzimit në rekrutimin e stafit akademik, duke kërkuar nga ministri i Arsimit adresimin e këtij problemi. “Jam çuditur kur kam konstatuar – u shpreh Kryeministri - se ka degë që mbajnë 280 pedagogë të jashtëm, kundrejt 30 pedagogëve të brendshëm. Kjo është absolutisht e papranueshme dhe jo qëllimmirë. Është si ta shpërndash përgjegjësinë e të ruash karrigen, sepse kur plotësohen stafet ka konkurrencë e kritere të brendshme.”  


25/07/2012

   Foto Galeri...

   
 
   Multimedia...
   
 
   Kërko në faqe
Kërkim i Avancuar
 
   Lajme Shkurt
 
Qeveria miraton vendimin pėr shpronėsimin e pasurive tė paluajtshme, pronė private, qė preken nga zbatimi i projektit “Bulevardi verior dhe rehabilitimi i lumit tė Tiranės”
Deklaratė e Kryeministrit
Kryeministri Berisha pret Drejtoren pėr Shqipėrinė nė Bankėn Botėrore, Ellen Goldstein
Kryeministri Berisha pret ambasadorin e Austrisė nė Shqipėri Florian Raunig
Kryeministri Berisha pret kryetarin e Partisė Aleanca pėr Ardhmėrinė e Kosovės, zotin Ramush Haradinaj
Kryeministri Berisha pret ambasadorin e ri tė Gjermanisė nė Tiranė, zotin Helmut Hoffman
Fjala e Kryeministrit Berisha nė mbledhjen e qeverisė
Kryeministri Berisha pret delegacionin e nivelit tė lartė tė kompanisė azere tė prodhimit tė naftės dhe gazit SOCAR
Kryeministri Berisha pret njė grup biznesmenėsh amerikanė
Kryeministri Berisha pret ambasadorin e Azerbajxhanit, zotin Rahman Mustafayev
 
Email:
Regjistrohuni qė tė merrni lajmet e fundit

Disclaimer Te gjitha te drejtat e rezervuara Keshilli i Ministrave