Kreu      Kontakt     Harta e Faqes     E-mail
 
English   
 

Faqja Arkivė e Kėshillit tė Ministrave

 
DAP
 
Informacione mbi Kryeministrinë
Informacione mbi Kryeministrinë
 
 
Kryeministri Berisha: Procesi i dėmshpėrblimit tė ish tė pėrndjekurve politikė tė regjimit komunist nuk do ndėrpritet deri nė shlyerjen e tė gjitha detyrimeve tė shoqėrisė ndaj tyre
 

Këshilli i Ministrave miratoi sot disa vendime për dëmshpërblimin e ish të dënuarve e përndjekurve politikë të regjimit komunist. Kryeministri Berisha tha se me to fillon disbursimi i këstit të dytë të dëmshpërblimit për ish të përndjekurit politikë të regjimit komunist. Kryeministri garantoi se ky proces nuk do të ndërpritet deri në shlyerjen e të gjitha detyrimeve të shoqërisë shqiptare ndaj tyre.  

 

Duke komentuar reagimin e opozitës lidhur me këtë çështje, Kryeministri u shpreh:

 

“Në listë janë shtuar me të drejtë disa kategori të tjera. Protesta e Partisë Socialiste se me këto ndryshime përfitojnë bashkëpunëtorët e okupacionit është e pabazë. Lufta çlirimtare është trashëgimi e popullit shqiptar. Përpjekja për ta pronësuar atë është qesharake, veçanërisht nga ata, të cilët vazhduan të jenë vazhdimësi juridike e Partisë së Punës të Shqipërisë - kështu është sepse u duheshin pronat - dhe nuk kanë kërkuar një herë të falur, qoftë një herë, për të gjithë ato që kanë ndodhur në 45 vite. Imagjinoni se si shqiptarët fitimtarë u kthyen në të humbur nga diktatura e një individi, i cili është quajtur Hitleri i pasluftës. Ndaj asnjë ligj nuk ka shkuar në këtë drejtim e nuk do të shkojë. Ata që e përdorin këtë çështje, se mendojnë se do të kenë përfitime politike, bëhen qesharake e të pabesueshëm. Shqiptarët e dinë se të vetmet dëmshpërblime që bënë, ia bënë nomenklaturës.”21/03/2012

   Foto Galeri...

   
 
   Multimedia...
   
 
   Kërko në faqe
Kërkim i Avancuar
 
   Lajme Shkurt
 
Qeveria miraton vendimin pėr shpronėsimin e pasurive tė paluajtshme, pronė private, qė preken nga zbatimi i projektit “Bulevardi verior dhe rehabilitimi i lumit tė Tiranės”
Deklaratė e Kryeministrit
Kryeministri Berisha pret Drejtoren pėr Shqipėrinė nė Bankėn Botėrore, Ellen Goldstein
Kryeministri Berisha pret ambasadorin e Austrisė nė Shqipėri Florian Raunig
Kryeministri Berisha pret kryetarin e Partisė Aleanca pėr Ardhmėrinė e Kosovės, zotin Ramush Haradinaj
Kryeministri Berisha pret ambasadorin e ri tė Gjermanisė nė Tiranė, zotin Helmut Hoffman
Fjala e Kryeministrit Berisha nė mbledhjen e qeverisė
Kryeministri Berisha pret delegacionin e nivelit tė lartė tė kompanisė azere tė prodhimit tė naftės dhe gazit SOCAR
Kryeministri Berisha pret njė grup biznesmenėsh amerikanė
Kryeministri Berisha pret ambasadorin e Azerbajxhanit, zotin Rahman Mustafayev
 
Email:
Regjistrohuni qė tė merrni lajmet e fundit

Disclaimer Te gjitha te drejtat e rezervuara Keshilli i Ministrave