Kreu      Kontakt     Harta e Faqes     E-mail
 
English   
 

Faqja Arkivė e Kėshillit tė Ministrave

 
DAP
 
Informacione mbi Kryeministrinë
Informacione mbi Kryeministrinë
 
 
Kryeministri Berisha: T’u njihet shtetėsia shqiptare qytetarėve me origjinė shqiptare dhe shtetasve tė huaj qė investojnė 100 mijė euro nė Shqipėri
 

Kryeministri Berisha njoftoi sot, në mbledhjen e qeverisë, rishqyrtimin e ligjit “Për shtetësinë”, me synim vendosjen e standardeve të reja në trajtimin e kësaj çështjeve. Ndryshimet në këtë ligj, tha Kryeministri, synojnë njohjen e shtetësisë shqiptare me ligj shtetasve të huaj që investojnë 100 mijë euro në Shqipëri, si dhe të gjithë qytetarëve me origjinë shqiptare, në përputhje kjo me detyrimet që rrjedhin nga marrëveshja e heqjes së vizave dhe përcaktimet ligjore. Për këtë çështje, Kryeministri u shpreh:

 

“Ligji “Për shtetësinë” duhet të rishqyrtohet dhe të përcaktojë disa standarde të reja. Duke ruajtur të gjitha detyrimet që rrjedhin nga marrëveshja me Bashkimin Europian për heqjen e vizave, Shqipëria duhet t’u njohë shtetësinë shqiptare të gjithë atyre shtetasve të huaj që kanë apo investojnë mbi 100 mijë euro në territorin e saj. Kjo është një masë që i jep një shkallë më të lartë sigurie atyre që vendosin të zhvillojnë e zbatojnë projektet në këtë vend, atyre që duan të blejnë vila për të kaluar kohë pushimesh apo tjetër në Shqipëri.

 

Ligji duhet të përfshijë Dekretin për Shtetësinë, i miratuar nga Presidenti në vitin ’94, ta inkorporojë dhe ta përpunojë atë. Ligji duhet të përcaktojë kushtet, në të cilat ata që kanë investuat 100 mijë euro, natyrisht, nuk duhet të kenë penalitet, marrin shtetësinë shqiptare. Në përputhje me detyrimet që rrjedhin nga marrëveshja e heqjes së vizave, shtetësinë shqiptare duhet ta marrin të gjithë qytetarët me origjinë shqiptare, në përputhje kjo me përcaktimet e Dekretit, në mos gaboj, të mesit të vitit ’94. Pra, duhet ta ridimensionojmë qëndrimin dhe ta orientojmë këtë masë drejt nxitjes së investimeve. Dëshira për të investuar në Shqipëri dhe për të pasur shtetësinë shqiptare është reale. Shumë biznesmenë ma kanë kërkuar, - nuk është se nuk është dhënë apo është ndaluar - por tani duhet t’u jepet me ligj.”07/02/2012

   Foto Galeri...

   
 
   Multimedia...
   
 
   Kërko në faqe
Kërkim i Avancuar
 
   Lajme Shkurt
 
Qeveria miraton vendimin pėr shpronėsimin e pasurive tė paluajtshme, pronė private, qė preken nga zbatimi i projektit “Bulevardi verior dhe rehabilitimi i lumit tė Tiranės”
Deklaratė e Kryeministrit
Kryeministri Berisha pret Drejtoren pėr Shqipėrinė nė Bankėn Botėrore, Ellen Goldstein
Kryeministri Berisha pret ambasadorin e Austrisė nė Shqipėri Florian Raunig
Kryeministri Berisha pret kryetarin e Partisė Aleanca pėr Ardhmėrinė e Kosovės, zotin Ramush Haradinaj
Kryeministri Berisha pret ambasadorin e ri tė Gjermanisė nė Tiranė, zotin Helmut Hoffman
Fjala e Kryeministrit Berisha nė mbledhjen e qeverisė
Kryeministri Berisha pret delegacionin e nivelit tė lartė tė kompanisė azere tė prodhimit tė naftės dhe gazit SOCAR
Kryeministri Berisha pret njė grup biznesmenėsh amerikanė
Kryeministri Berisha pret ambasadorin e Azerbajxhanit, zotin Rahman Mustafayev
 
Email:
Regjistrohuni qė tė merrni lajmet e fundit

Disclaimer Te gjitha te drejtat e rezervuara Keshilli i Ministrave