Kreu      Kontakt     Harta e Faqes     E-mail
 
English   
 

Faqja Arkivė e Kėshillit tė Ministrave

 
DAP
 
Informacione mbi Kryeministrinë
Informacione mbi Kryeministrinë
 
 
Ministri Pollo: “Censusi i Ekonomike Jobujqėsore jep pasqyrėn mė tė saktė tė ēka ėshtė arritur me djersė, mundime e sakrifica tė sipėrmarrėsve shqiptarė”
 

Ministri për Inovacionin dhe TIK z. Genc Pollo ishte sot i pranishëm në aktivitetin e organizuar nga Instituti i Statistikave, INSTAT, lidhur me censusin e Njësive Ekonomike Jobujqësore.

Në vazhdën e statistikave të reja që ka publikuar gjatë këtyre viteve, INSTAT, shton edhe botimin e rezultateve të Censusit të Njësive Ekonomike Jobujqësore. Ky census është bërë i mundur me mbështetjen e qeverisë shqiptare, por edhe me ndihmën e donatorëve të huaj, në mënyrë të veçantë nga BE-ja.

Gjatë aktivitetit Ministri Pollo tha ndër të tjera: “Ky census jep pasqyrën më të saktë të çka është arritur me djersë, mundime e sakrifica të sipërmarrësve shqiptarë; jep shpjegim pse Banka Botërore na klasifikon me të ardhura të mesme të larta, pse Prodhimi i Brendshëm Bruto për kokë po ngjitet duke iu afruar vendeve më të pasura të rajonit. Qeveria, organet  qendrore, pushteti lokal, institucionet kërkimore, deri tek individët e interesuar, do të kenë në duar një publikim, i cili do të japë një panoramë të plotë e të detajuar ekonomike të vendit, që nga rilindja e kapitalizmit dy dekada më parë. Nga ky census dalin fakte interesante si p.sh që gjysma e ndërmarrjeve ekzistuese janë ato të regjistruara nga viti 2005 e këtej; që gjysma e ndërmarrjeve aktive ndodhen në arealin Tiranë-Durrës.”

Për herë të parë, nëpërmjet këtij censusi do të krijohet regjistri i ndërmarrjeve lokale, i cili do të shërbejë si një instrument bazë statistikor për organizimin e vrojtimeve ekonomike në nivel rajonal.

Vlen për tu theksuar se ky census është kryer nga INSTAT-i brenda të gjithë parametrave të kërkuara nga EUROSTAT-i dhe standardeve ndërkombëtare, dhe këto të dhëna do të jenë të krahasueshme në nivel rajonal e më gjerë. Gjithashtu lokalizimi i ndërmarjeve është realizuar me GPS, me sisteme te pozicionimit global, pra vendodhja mund te përcaktohet në çast dhe më vonë do të integrohet me sistemin e adresave.

Kombinimi i të dhënave të censusit të Popullsisë dhe Banesave, me censusin e ndërmarrjeve dhe atë të bujqësisë, i cili do të realizohet këtë vit, jo vetëm që do të krijojë një panoramë të qartë të gjendjes social-ekonomike e demografike të Shqipërisë gjatë këtij viti, por mbi të gjitha do të krijojë databazën e një sistemi statistikor modern, në përputhje me kërkesat e kohës.


27/01/2012

   Foto Galeri...

   
 
   Multimedia...
   
 
   Kërko në faqe
Kërkim i Avancuar
 
   Lajme Shkurt
 
Qeveria miraton vendimin pėr shpronėsimin e pasurive tė paluajtshme, pronė private, qė preken nga zbatimi i projektit “Bulevardi verior dhe rehabilitimi i lumit tė Tiranės”
Deklaratė e Kryeministrit
Kryeministri Berisha pret Drejtoren pėr Shqipėrinė nė Bankėn Botėrore, Ellen Goldstein
Kryeministri Berisha pret ambasadorin e Austrisė nė Shqipėri Florian Raunig
Kryeministri Berisha pret kryetarin e Partisė Aleanca pėr Ardhmėrinė e Kosovės, zotin Ramush Haradinaj
Kryeministri Berisha pret ambasadorin e ri tė Gjermanisė nė Tiranė, zotin Helmut Hoffman
Fjala e Kryeministrit Berisha nė mbledhjen e qeverisė
Kryeministri Berisha pret delegacionin e nivelit tė lartė tė kompanisė azere tė prodhimit tė naftės dhe gazit SOCAR
Kryeministri Berisha pret njė grup biznesmenėsh amerikanė
Kryeministri Berisha pret ambasadorin e Azerbajxhanit, zotin Rahman Mustafayev
 
Email:
Regjistrohuni qė tė merrni lajmet e fundit

Disclaimer Te gjitha te drejtat e rezervuara Keshilli i Ministrave