Kreu      Kontakt     Harta e Faqes     E-mail
 
English   
 

Faqja Arkivė e Kėshillit tė Ministrave

 
DAP
 
Informacione mbi Kryeministrinë
Informacione mbi Kryeministrinë
 
 
Kėshilli i Ministrave miraton projektligjin e ri pėr artin dhe kulturėn
 

Këshilli i Ministrave miratoi sot projektligjin e ri për artin dhe kulturën.

 

Ky projektligj, për herë të parë, trajton të gjitha gjinitë e artit. Deri tani ka pasur një ligj për artin skenik, i cili trajtonte vetëm artin dramatik dhe muzikën, ndërsa në projektligjin e ri futen edhe libri dhe artet pamore, duke mbyllur të gjithë spektrin e gjinive të artit.

 

Projektligji, në nenin 5 të tij, mundëson ngritjen e dy institucioneve të reja, Teatrit Kombëtar të Komedisë dhe të Cirkut Kombëtar, premtime këto që Kryeministri Berisha i ka bërë në takimet me artistët.

 

Gjithashtu, me projektligjin e ri do të fillojë të funksionojë edhe Qendra Kombëtare e Artit. Tek kjo Qendër, Ministria e Turizmit, Kulturës, Rinisë dhe Sporteve delegon të gjithë projektin e fondeve artistike, që me hyrjen në fuqi të ligjit nuk do të bëhen më nga ministria, por nga ky institucion i ri. Projektligji, gjithashtu, do të mundësojë që nga granti për kulturën, që qeverisja qendrore delegon tek qeveritë lokale, një pjesë e këtij fondi do të lihet në dispozicion për funksionimin e teatrove të rretheve, të cilët po mbijetojnë më shumë vështirësi.  


13/08/2010

   Foto Galeri...

   
 
   Multimedia...
   
 
   Kërko në faqe
Kërkim i Avancuar
 
   Lajme Shkurt
 
Qeveria miraton vendimin pėr shpronėsimin e pasurive tė paluajtshme, pronė private, qė preken nga zbatimi i projektit “Bulevardi verior dhe rehabilitimi i lumit tė Tiranės”
Deklaratė e Kryeministrit
Kryeministri Berisha pret Drejtoren pėr Shqipėrinė nė Bankėn Botėrore, Ellen Goldstein
Kryeministri Berisha pret ambasadorin e Austrisė nė Shqipėri Florian Raunig
Kryeministri Berisha pret kryetarin e Partisė Aleanca pėr Ardhmėrinė e Kosovės, zotin Ramush Haradinaj
Kryeministri Berisha pret ambasadorin e ri tė Gjermanisė nė Tiranė, zotin Helmut Hoffman
Fjala e Kryeministrit Berisha nė mbledhjen e qeverisė
Kryeministri Berisha pret delegacionin e nivelit tė lartė tė kompanisė azere tė prodhimit tė naftės dhe gazit SOCAR
Kryeministri Berisha pret njė grup biznesmenėsh amerikanė
Kryeministri Berisha pret ambasadorin e Azerbajxhanit, zotin Rahman Mustafayev
 
Email:
Regjistrohuni qė tė merrni lajmet e fundit

Disclaimer Te gjitha te drejtat e rezervuara Keshilli i Ministrave