Kreu      Kontakt     Harta e Faqes     E-mail
 
English   
 

Faqja Arkivė e Kėshillit tė Ministrave

 
DAP
 
Informacione mbi Kryeministrinë
Informacione mbi Kryeministrinë
 
 
Qeveria miraton vendimet pėr ratifikimin e marrėveshjeve tė huave pėr financimin e projektit “Linja unazore 110 KV e Shqipėrisė sė Jugut”
 

 Kryeministri u shpreh se ky investim madhor i qeverisë do të përmirësojë gjendjen e furnizimit me energji të zonave kryesore turistike të vendit, siç  janë Vlora, Saranda dhe zonat ndërmjet.

Në mbledhjen e sotme, Këshilli i Ministrave mori në shqyrtim dhe miratoi vendimet për ratifikimin e marrëveshjeve së huasë dhe projektit, nëpërmjet  Republikës së shqipërisë dhe operatorit të Sistemit të transmetimit si agjenci e Zbatimit të projektit KfË Frankfurt am Main, për Financimin e projektit “Linja unazore 110 KV e Shqipërisë së Jugut, nëpërmjet akordimit të tre huave.

Duke  e vlerësuar jashtëzakonisht të rëndësishme këtë marrëveshje dhe duke falënderuar qeverinë gjermane, kryeministri u shpreh se zbatimi i këtij projekti  përbën investimin e dytë madhor që qeveria ka bërë pas ristrukturimit të plotë të të Bistrica 1, Bistrica 2 për të përmirësuar gjendjen e furnizimit me energji të zonës kryesore turistike të vendit, siç  është Vlora, Saranda dhe zonat ndërmjet. “Marrëveshja apo  linja unazore 110 kilovolt e Shqipërisë së Jugut ka një faturë prej 37 milion eurosh, kurse projekti I saj ka një faturë prej 500 mijë eurosh.”


10/02/2010

   Foto Galeri...

   
 
   Multimedia...
   
 
   Kërko në faqe
Kërkim i Avancuar
 
   Lajme Shkurt
 
Qeveria miraton vendimin pėr shpronėsimin e pasurive tė paluajtshme, pronė private, qė preken nga zbatimi i projektit “Bulevardi verior dhe rehabilitimi i lumit tė Tiranės”
Deklaratė e Kryeministrit
Kryeministri Berisha pret Drejtoren pėr Shqipėrinė nė Bankėn Botėrore, Ellen Goldstein
Kryeministri Berisha pret ambasadorin e Austrisė nė Shqipėri Florian Raunig
Kryeministri Berisha pret kryetarin e Partisė Aleanca pėr Ardhmėrinė e Kosovės, zotin Ramush Haradinaj
Kryeministri Berisha pret ambasadorin e ri tė Gjermanisė nė Tiranė, zotin Helmut Hoffman
Fjala e Kryeministrit Berisha nė mbledhjen e qeverisė
Kryeministri Berisha pret delegacionin e nivelit tė lartė tė kompanisė azere tė prodhimit tė naftės dhe gazit SOCAR
Kryeministri Berisha pret njė grup biznesmenėsh amerikanė
Kryeministri Berisha pret ambasadorin e Azerbajxhanit, zotin Rahman Mustafayev
 
Email:
Regjistrohuni qė tė merrni lajmet e fundit

Disclaimer Te gjitha te drejtat e rezervuara Keshilli i Ministrave