Kreu      Kontakt     Harta e Faqes     E-mail
 
English   
 

Faqja Arkivė e Kėshillit tė Ministrave

 
DAP
 
Informacione mbi Kryeministrinë
Informacione mbi Kryeministrinë
 
 
Qeveria miraton vendimin pėr ratifikimin e marrėveshjes sė huasė pėr financimin e projektit “Linja e transmetimit 400 kv Shqipėri-Kosovė (Tiranė- Prishtinė)”
 

Kryeministri  u shpreh se përmirësimi i interkonjeksionit midis Shqipërisë dhe Kosovës do ti japë një mundësi të re e të madhe rregulluese të tregut të energjisë në rajon.

Këshilli i Ministrave miratoi vendimin për ratifikimin e marrëveshjes së huasë dhe projektit, nëpërmjet  Republikës së Shqipërisë dhe operatorit të Sistemit të transmetimit si agjenci e Zbatimit të projektit KfW Frankfurt am Main, për Financimin e projektit “Linja e transmetimit 400 KV Shqipëri-Kosovë (Tiranë- Prishtinë), nëpërmjet akordimit të një huaje.

Duke folur për këtë vendim, Kryeministri u shpreh se përmirësimi i interkonjeksionit midis Shqipërisë dhe Kosovës do ti japë një mundësi të re e të madhe rregulluese të tregut të energjisë në rajon.

Një treg i tillë do të lejojë si konsumatorët ashtu edhe prodhuesit e ardhshëm potencial të shkëmbejnë energjinë elektrike pa kufizime nga rrjeti i interkonjeksionit.


10/02/2010

   Foto Galeri...

   
 
   Multimedia...
   
 
   Kërko në faqe
Kërkim i Avancuar
 
   Lajme Shkurt
 
Qeveria miraton vendimin pėr shpronėsimin e pasurive tė paluajtshme, pronė private, qė preken nga zbatimi i projektit “Bulevardi verior dhe rehabilitimi i lumit tė Tiranės”
Deklaratė e Kryeministrit
Kryeministri Berisha pret Drejtoren pėr Shqipėrinė nė Bankėn Botėrore, Ellen Goldstein
Kryeministri Berisha pret ambasadorin e Austrisė nė Shqipėri Florian Raunig
Kryeministri Berisha pret kryetarin e Partisė Aleanca pėr Ardhmėrinė e Kosovės, zotin Ramush Haradinaj
Kryeministri Berisha pret ambasadorin e ri tė Gjermanisė nė Tiranė, zotin Helmut Hoffman
Fjala e Kryeministrit Berisha nė mbledhjen e qeverisė
Kryeministri Berisha pret delegacionin e nivelit tė lartė tė kompanisė azere tė prodhimit tė naftės dhe gazit SOCAR
Kryeministri Berisha pret njė grup biznesmenėsh amerikanė
Kryeministri Berisha pret ambasadorin e Azerbajxhanit, zotin Rahman Mustafayev
 
Email:
Regjistrohuni qė tė merrni lajmet e fundit

Disclaimer Te gjitha te drejtat e rezervuara Keshilli i Ministrave