Kreu      Kontakt     Harta e Faqes     E-mail
 
English   
 

Faqja Arkivė e Kėshillit tė Ministrave

 
DAP
 
Informacione mbi Kryeministrinë
Informacione mbi Kryeministrinë
 
 
Qeveria miraton ngritjen e Institutit tė Studimeve Europiane nė universitetin e Tiranės
 

Instituti do të luajë një rol jashtëzakonisht të rëndësishëm në procesin e përgatitjes dhe kualifikimit të ekspertëve tanë në fushën e integrimit në BE.

 

Këshilli i Ministrave miratoi sot vendimin për ngritjen e Institutit të Studimeve Europiane në universitetin e Tiranës. Kryeministri Berisha e konsideroi këtë një vendim të domosdoshëm, me një rol të rëndësishëm në përgatitjen dhe kualifikimin e ekspertëve shqiptarë në fushën e integrimit europian.

 

“Kjo përbën një arritje të  madhe në përpjekjen tonë në përgatitjen dhe kualifikimin e specialistëve, ekspertëve ët nevojshëm, që t’i përgjigjen me eficencë të plotë, zotësi e kompetencë problematikës universale që del nga procesi i integrimit të Shqipërisë në Bashkimin Europian. Modeli që kemi përzgjedhur është modeli i adaptuar nga Spanja dhe i sugjeruar po nga Spanja që merr kryesinë e radhës së BE-së,” u shpreh Kryeministri.

 

Instituti do të funksionojë si një qendër ndëruniversitare, i cili do të asistohet edhe nga institutet analoge të vendeve anëtare të Bashkimit Europian.

 

“Para ngritjes së këtij Instituti, - theksoi Kryeministri - çështjet europiane dhe të integrimit trajtoheshin, nga disa katedra dhe institucione universitare të vendit. Tani do të bëhet një përqendrim i të gjitha lëndëve, katedrave dhe departamenteve në një institut, që, në fakt, është një lloj qendre ndëruniversitare dhe do të ketë bashkëpunim intensiv ndërkombëtar, do të ndihmohet nga institutet analoge të vendeve anëtare të BE-së dhe do të luajë një rol jashtëzakonisht të rëndësishëm në procesin e përgatitjes dhe kualifikimit të ekspertëve tanë në fushën e integrimit në BE.”

 

Kryeministri Berisha duke përgëzuar Ministrinë e Arsimit për këtë hap, kërkoi që të bëhet çdo përpjekje për fillimin sa më shpejt dhe suksesin e këtij Instituti.

 

 


03/12/2009

   Foto Galeri...

   
 
   Multimedia...
   
 
   Kërko në faqe
Kërkim i Avancuar
 
   Lajme Shkurt
 
Qeveria miraton vendimin pėr shpronėsimin e pasurive tė paluajtshme, pronė private, qė preken nga zbatimi i projektit “Bulevardi verior dhe rehabilitimi i lumit tė Tiranės”
Deklaratė e Kryeministrit
Kryeministri Berisha pret Drejtoren pėr Shqipėrinė nė Bankėn Botėrore, Ellen Goldstein
Kryeministri Berisha pret ambasadorin e Austrisė nė Shqipėri Florian Raunig
Kryeministri Berisha pret kryetarin e Partisė Aleanca pėr Ardhmėrinė e Kosovės, zotin Ramush Haradinaj
Kryeministri Berisha pret ambasadorin e ri tė Gjermanisė nė Tiranė, zotin Helmut Hoffman
Fjala e Kryeministrit Berisha nė mbledhjen e qeverisė
Kryeministri Berisha pret delegacionin e nivelit tė lartė tė kompanisė azere tė prodhimit tė naftės dhe gazit SOCAR
Kryeministri Berisha pret njė grup biznesmenėsh amerikanė
Kryeministri Berisha pret ambasadorin e Azerbajxhanit, zotin Rahman Mustafayev
 
Email:
Regjistrohuni qė tė merrni lajmet e fundit

Disclaimer Te gjitha te drejtat e rezervuara Keshilli i Ministrave