Kreu      Kontakt     Harta e Faqes     E-mail
 
English   
 

Faqja Arkivė e Kėshillit tė Ministrave

 
DAP
 
Informacione mbi Kryeministrinë
Informacione mbi Kryeministrinë
 
 
Qeveria miraton Planin Kombėtar tė Veprimit pėr Dekadėn e Pėrfshirjes sė Romėve dhe Egjiptianėve 2010-2015
 
Këshilli i Ministrave miratoi sot Planin Kombëtar të Veprimit për Dekadën e Përfshirjes së Romëve dhe Egjiptianëve 2010-2015, që, siç e theksoi Kryeministri Berisha, synon të ndryshojë jetën e romëve dhe egjiptianëve.

 

“Qeveria, -tha Kryeministri - do të ketë të njëjtin trajtim për të dyja këto komunitete në përpjekjet e saj, për një ndryshim të madh pozitiv të jetës së tyre, për luftën kundër varfërisë, për strehimin, punësimin dhe shkollimin e tyre. Disa përpjekje janë bërë veçanërisht në fushën e strehimit, por është e domosdoshme që të bëhen përpjekje të tjera të mëdha.”

 

Kryeministri Berisha tha se qeveria do të fuqizojë sistemin e mikrokreditimit në ndihmë bizneseve sociale dhe familjeve në nevojë, duke sjellë në Shqipëri fondacionin Grameen, si modeli më i suksesshëm në këtë drejtim.    

 

“Ne shpresojmë që së shpejti Grameen, banka dhe fondacioni që udhëhiqet nga nobelisti Yunus, të fillojë veprimtarinë në Shqipëri. Nobelisti Yunus u bë babai i mikrokreditit të suksesshëm në botë. Në një takim që pata në New York dhe më pas, me një korrespondencë bilaterale kemi rënë dakord që fondacioni i tij të ketë një veprimtari të ngjeshur në vendin tonë, e cila do të konsistojë në mikrokreditë në zonat e varfra, për familjet e varfra, gratë e veja, për bizneset sociale në këto zona. Në këtë drejtim, ne mund të angazhojmë sistemin e tij, që është sistemi më i suksesshëm deri më sot, për të bërë të mundur të ndryshohet sa më shpejt dhe më me eficencë jeta e komunitetit rom dhe egjiptian. Në këto komunitete varfëria është disa herë më e thellë, sesa në komunitetet korresponduese jo shqiptare, jo rome dhe jo egjiptiane. Ndaj luftën kundër varfërisë ne do ta përqendrojmë tek këto komunitetet, në mënyrë që të dalin nga mjerimi familjet që jetojnë në mjerim,” u shpreh Kryeministri.


28/10/2009

   Foto Galeri...

   
 
   Multimedia...
   
 
   Kërko në faqe
Kërkim i Avancuar
 
   Lajme Shkurt
 
Qeveria miraton vendimin pėr shpronėsimin e pasurive tė paluajtshme, pronė private, qė preken nga zbatimi i projektit “Bulevardi verior dhe rehabilitimi i lumit tė Tiranės”
Deklaratė e Kryeministrit
Kryeministri Berisha pret Drejtoren pėr Shqipėrinė nė Bankėn Botėrore, Ellen Goldstein
Kryeministri Berisha pret ambasadorin e Austrisė nė Shqipėri Florian Raunig
Kryeministri Berisha pret kryetarin e Partisė Aleanca pėr Ardhmėrinė e Kosovės, zotin Ramush Haradinaj
Kryeministri Berisha pret ambasadorin e ri tė Gjermanisė nė Tiranė, zotin Helmut Hoffman
Fjala e Kryeministrit Berisha nė mbledhjen e qeverisė
Kryeministri Berisha pret delegacionin e nivelit tė lartė tė kompanisė azere tė prodhimit tė naftės dhe gazit SOCAR
Kryeministri Berisha pret njė grup biznesmenėsh amerikanė
Kryeministri Berisha pret ambasadorin e Azerbajxhanit, zotin Rahman Mustafayev
 
Email:
Regjistrohuni qė tė merrni lajmet e fundit

Disclaimer Te gjitha te drejtat e rezervuara Keshilli i Ministrave