Kreu      Kontakt     Harta e Faqes     E-mail
 
English   
 

Faqja Arkivė e Kėshillit tė Ministrave

 
DAP
 
Informacione mbi Kryeministrinë
Informacione mbi Kryeministrinë
 
 
Kryeministri Berisha: Shteti do tė jetė garant absolut pėr investitorėt
 

Në mbledhjen e sotme të qeverisë, Kryeministri Berisha u ndal edhe tek investimet. Në fjalën e tij, Kryeministri Berisha tha se ka kërkuar nga ministri i Drejtësisë dhe drejtuesit e agjencive të Regjistrimit Kthimit dhe Kompensimit të pronave në vend, një ndërhyrje të shpejtë ligjore, sepse tentakulat e falsifikatorëve po rrezikojnë investimet në vend.

“Ndodh që një kompani serioze vjen dhe blen toka mbi bazën e të gjithë dokumenteve origjinale shtetërore të pronësisë, në një territor për të cilin nuk ka pasur asnjë koment më parë, por falsifikatori, sapo e merr vesh që kjo pronë private u shit, duke përdorur dokumente fals dhe avokatë të papërgjegjshëm, nis gjobat ndaj kompanisë që investon, hapin procese gjyqësore dhe pastaj shkojnë u thotë që me jep 50 mijë euro që unë të tërhiqem nga gjykata. Këto janë akte të shëmtuara të një bashkëpunimi mafioz të rrezikshëm për vendin”, u shpreh Kryeministri.

Më tej, Kryeministri Berisha theksoi se shteti, në mënyrë kategorike, duhet të jenë garant absolut për investitorët. “Në rast se ekzistojnë probleme pronësie, ato do të zgjidhen midis palëve në gjyq dhe nuk kanë më asnjë tagër mbi investitorin. Shteti, në mënyrë kategorike, duhet të jenë garant absolut i kësaj. Gjithashtu, falsifikatori duhet të penalizohet rëndë për këtë tentativë”, u shpreh Kryeministri Berisha, duke shtuar se “ky vend, pas ajrit dhe ujit, më shumë se për çdo gjë tjetër ka nevojë për investime”. Kryeministri Berisha theksoi se “me investitorin, shqiptar apo i huaj qoftë, nuk mundet të luhet”.


02/09/2009

   Foto Galeri...

   
 
   Multimedia...
   
 
   Kërko në faqe
Kërkim i Avancuar
 
   Lajme Shkurt
 
Qeveria miraton vendimin pėr shpronėsimin e pasurive tė paluajtshme, pronė private, qė preken nga zbatimi i projektit “Bulevardi verior dhe rehabilitimi i lumit tė Tiranės”
Deklaratė e Kryeministrit
Kryeministri Berisha pret Drejtoren pėr Shqipėrinė nė Bankėn Botėrore, Ellen Goldstein
Kryeministri Berisha pret ambasadorin e Austrisė nė Shqipėri Florian Raunig
Kryeministri Berisha pret kryetarin e Partisė Aleanca pėr Ardhmėrinė e Kosovės, zotin Ramush Haradinaj
Kryeministri Berisha pret ambasadorin e ri tė Gjermanisė nė Tiranė, zotin Helmut Hoffman
Fjala e Kryeministrit Berisha nė mbledhjen e qeverisė
Kryeministri Berisha pret delegacionin e nivelit tė lartė tė kompanisė azere tė prodhimit tė naftės dhe gazit SOCAR
Kryeministri Berisha pret njė grup biznesmenėsh amerikanė
Kryeministri Berisha pret ambasadorin e Azerbajxhanit, zotin Rahman Mustafayev
 
Email:
Regjistrohuni qė tė merrni lajmet e fundit

Disclaimer Te gjitha te drejtat e rezervuara Keshilli i Ministrave