Kreu      Kontakt     Harta e Faqes     E-mail
 
English   
 

Faqja Arkivė e Kėshillit tė Ministrave

 
DAP
 
Informacione mbi Kryeministrinë
Informacione mbi Kryeministrinë
 
 
Qeveria do tė miratojė sė shpejti njė kuadėr ligjor nė mbėshtetje tė arsimit privat
 

Kryeministri Berisha tha sot se qeveria do të përgatisë së shpejti një kuadër ligjor që mbështet fuqizimin e pjesëmarrjes së sektorit privat në sistemin e arsimit kombëtar. Gjatë mbledhjes së Këshillit të Ministrave, Kryeministri Berisha i kërkoi ministrit të Arsimit dhe Shkencës të nisë përgatitjen e shpejtë të këtij kuadri ligjor që do të mbështesë fuqishëm arsimin privat.   

 

“Zoti Ministër, në bashkëpunim me Ministrinë e Ekonomisë dhe të Financave, do të përgatisni kuadrin ligjor, ku, si hap fillestar, duhet të japim tokë për shkollat. Çdo vit që kalon shteti, cilido qoftë ai, në një vend që zhvillohet bëhet gjithnjë e më i vogël në raport me sektorin privat, fuqia e të cilit është e pakrahasueshme me shtetin dhe sektorin publik. Ndaj duhet t’i japim një frymëmarrje më të madhe sektorit privat dhe të fillojmë të identifikojmë tokë publike në zonat përreth Tiranës apo në zona të tjera dhe ta ofrojmë për shkolla, për universitete, shkolla profesionale, praktikë kjo e afirmuar edhe në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Unë do të vlerësoja këtu studimin e shpejtë dhe paraqitjen e një kuadri për pjesëmarrje akoma edhe më të gjerë të sektorit privat në sistemin e edukimit kombëtar. Koha është më e ngutshmja, ndaj duhet sa më shpejt të fillojmë me serinë e vendimeve,” u shpreh Kryeministri.

 

Për krijimin e këtij kuadri, Kryeministri Berisha tha se do të studiohen praktikat e suksesshme të pjesëmarrjes më të gjerë të sektorit privat në arsim.

 

“Qeveria, - u shpreh Kryeministri - do të studiojë praktikat e pjesëmarrjes më të thellë dhe një ndër këto vende është Kili, i cili, bazuar në parimet e shkollës së Çikagos, ia doli të realizojë pjesëmarrjen më të thellë. Ne duhet të nxitojmë, sikundër duhet të nxitojmë në sektorin shëndetësor. Me qëndrime të integruara, të mos e shohim si të njerkës, por si një sektor të rëndësishëm në shërbim të qytetarëve. Sot ka një revolucion të vetëm dhe ky është revolucioni i shërbimeve, i cili duhet të ketë rezultat përfundimtar të drejtën e qytetarit për të zgjedhur shërbimin. Nuk mund të themi se kjo mund të bëhet me shpejtësi, por nuk ka qëllim më fisnik se të luftohet për të.”


15/07/2009

   Foto Galeri...

   
 
   Multimedia...
   
 
   Kërko në faqe
Kërkim i Avancuar
 
   Lajme Shkurt
 
Qeveria miraton vendimin pėr shpronėsimin e pasurive tė paluajtshme, pronė private, qė preken nga zbatimi i projektit “Bulevardi verior dhe rehabilitimi i lumit tė Tiranės”
Deklaratė e Kryeministrit
Kryeministri Berisha pret Drejtoren pėr Shqipėrinė nė Bankėn Botėrore, Ellen Goldstein
Kryeministri Berisha pret ambasadorin e Austrisė nė Shqipėri Florian Raunig
Kryeministri Berisha pret kryetarin e Partisė Aleanca pėr Ardhmėrinė e Kosovės, zotin Ramush Haradinaj
Kryeministri Berisha pret ambasadorin e ri tė Gjermanisė nė Tiranė, zotin Helmut Hoffman
Fjala e Kryeministrit Berisha nė mbledhjen e qeverisė
Kryeministri Berisha pret delegacionin e nivelit tė lartė tė kompanisė azere tė prodhimit tė naftės dhe gazit SOCAR
Kryeministri Berisha pret njė grup biznesmenėsh amerikanė
Kryeministri Berisha pret ambasadorin e Azerbajxhanit, zotin Rahman Mustafayev
 
Email:
Regjistrohuni qė tė merrni lajmet e fundit

Disclaimer Te gjitha te drejtat e rezervuara Keshilli i Ministrave