Kreu      Kontakt     Harta e Faqes     E-mail
 
English   
 

Faqja Arkivė e Kėshillit tė Ministrave

 
DAP
 
Informacione mbi Kryeministrinë
Informacione mbi Kryeministrinë
 
 
Kryeministri Berisha: Politika e rritjes sė pagave dhe pensioneve ėshtė shtyllė konstante e programit tim
 

Kryeministri Berisha tha sot se me politika e pagave dhe pensioneve është një shtyllë konstante e programit të qeverisë që ai drejton.

“Me politikën tonë të pagave dhe pensioneve, - tha Kryeministri - ne ia kemi dalë të ngushtojmë në mënyrë të ndjeshme diferencën midis pagave më të larta dhe atyre mesatare e minimale. Dy vjet më parë, diferenca midis pagës maksimale dhe asaj mesatare të administratës ishte rreth 11 herë, sot është në raportin 1 me 5, sepse paga mesatare në vend arrin në rreth 459.260 lekë, ose 460 dollarë. Dua të garantoj punonjësit e administratës së politika e rritjes së pagave është një shtyllë konstante e programit tim, është një politikë që bazohet në bindjet e mia më të thella se administrate duhet të paguhet, se lumi i djersës që derdhin këta punonjës duhet shpërblyer. Unë kam kënaqësi të madhe se për pothuaj 1/6 e popullatës shqiptare që janë nënat baballarët, gjyshet e gjyshërit e këtij vendi, kemi bërë rritjen më të madhe, që ata e meritojnë plotësisht. Kemi ngushtuar në mënyrë të ndjeshme diferencën midis pensioneve në fshat e qytet, kemi hedhur bazën për barazimin e këtyre pensioneve dhe mendoj se kjo është domosdoshmëri morale dhe ligjore, sepse askush nuk ka vuajtur më shumë, sesa punëtori i kooperativës bujqësore apo fermës. Ndaj tani arrijmë t’u japim pensionin që meritojnë.”


27/04/2009

   Foto Galeri...

   
 
   Multimedia...
   
 
   Kërko në faqe
Kërkim i Avancuar
 
   Lajme Shkurt
 
Qeveria miraton vendimin pėr shpronėsimin e pasurive tė paluajtshme, pronė private, qė preken nga zbatimi i projektit “Bulevardi verior dhe rehabilitimi i lumit tė Tiranės”
Deklaratė e Kryeministrit
Kryeministri Berisha pret Drejtoren pėr Shqipėrinė nė Bankėn Botėrore, Ellen Goldstein
Kryeministri Berisha pret ambasadorin e Austrisė nė Shqipėri Florian Raunig
Kryeministri Berisha pret kryetarin e Partisė Aleanca pėr Ardhmėrinė e Kosovės, zotin Ramush Haradinaj
Kryeministri Berisha pret ambasadorin e ri tė Gjermanisė nė Tiranė, zotin Helmut Hoffman
Fjala e Kryeministrit Berisha nė mbledhjen e qeverisė
Kryeministri Berisha pret delegacionin e nivelit tė lartė tė kompanisė azere tė prodhimit tė naftės dhe gazit SOCAR
Kryeministri Berisha pret njė grup biznesmenėsh amerikanė
Kryeministri Berisha pret ambasadorin e Azerbajxhanit, zotin Rahman Mustafayev
 
Email:
Regjistrohuni qė tė merrni lajmet e fundit

Disclaimer Te gjitha te drejtat e rezervuara Keshilli i Ministrave