Kreu      Kontakt     Harta e Faqes     E-mail
 
English   
 

Faqja Arkivė e Kėshillit tė Ministrave

 
DAP
 
Informacione mbi Kryeministrinë
Informacione mbi Kryeministrinë
 
 
Kryeministri Berisha: Projekti pėr ullirin dhe boshti i jugut dy projektet mė tė mėdha tė qeverisė pėr 4 vitet e ardhshme
 

- Qeveria miraton dhënien me koncesion të një sipërfaqeje prej 1 mijë hektarë për mbjelljen e ullirit

 

Në kuadër të projektit për mbjelljen e 20 milion rrënjëve ullinj, qeveria miratoi sot dhënien me koncesion të një sipërfaqeje 1 mijë hektarë për mbjelljen e ullirit. Kryeministri Berisha, duke paraqitur vendimin në mbledhjen e Këshillit të Ministrave, tha se ky është hapi i parë i madh në drejtim të realizimit të këtij projekti.

 

“Dhënia me koncesion e një sipërfaqeje prej 1 mijë hektarësh, tërësisht zonë kodrinore, por që mendohet të kthehet në një zonë intensive të ullirit dhe shfrytëzimit të tij, është hapi i parë i madh në projektin e ullirit, i cili për mandatin që vjen, në rast se shqiptarët na votojnë, do të jetë një ndër dy projektet më të mëdha, krahas atij të boshtit të jugut,” u shpreh Kryeministri.  

 

Kryeministri Berisha theksoi se ky projekt do të shtrihet në mbarë vendin dhe garantoi për suksesin e tij.  

 

“Projekti po ecën dhe do t’ua t’u them skeptikëve që do të jenë jo vetëm 20 milion rrënjë ullinj, por të mos çuditen që realizimi i tij të mund të ndodhë para kohe. Ky është një kryeprojekt që do të shtrihet nga Hani i Hotit deri në Ksamil, në të gjithë zonën e ullirit. Skeptikët janë ata, të cilët të lënë shekuj vendnumëro. Gjërat i lëvizin ata që besojnë. Ndaj dhe ky projekt do të bëhet realitet.”

 

Për realizimin e këtij projekti, tha Kryeministri, ekipi i Task Force-s po përcakton një plan të detajuar veprimi.

 

“Task Forca ka filluar të funksionojë dhe do të konsolidohet. Ajo po përcakton planin e veprimit për të cilin nuk do të humbet as edhe një ditë e vetme, do të ndërmarrë me shpejtësi studimin e të gjithë territorit ku do të mbillet, ku do të jetë zona intensive, në të cilën mbillen nga 1 500 deri në 2000 rrënjë për hektarë, do të përcaktojë territoret ku do të ndërhyhet për të rehabilituar ullishtat ekzistuese, do të përcaktojë të gjithë mekanikën e domosdoshme bujqësore të ullirit, si për mbjelljen, ashtu edhe për vjeljen e tij, do të përcaktojë impiantet e prodhimit të fidanëve, për prodhimin e vajit të ullirit ‘extra vergine’.”

 

Kryeministri Berisha ftoi kryetarin e bashkisë së Tiranës t’i bashkohet dhe të japë kontribut për këtë projekt, sepse Tirana është zonë ulliri e mrekullueshme.


21/01/2009

   Foto Galeri...

   
 
   Multimedia...
   
 
   Kërko në faqe
Kërkim i Avancuar
 
   Lajme Shkurt
 
Qeveria miraton vendimin pėr shpronėsimin e pasurive tė paluajtshme, pronė private, qė preken nga zbatimi i projektit “Bulevardi verior dhe rehabilitimi i lumit tė Tiranės”
Deklaratė e Kryeministrit
Kryeministri Berisha pret Drejtoren pėr Shqipėrinė nė Bankėn Botėrore, Ellen Goldstein
Kryeministri Berisha pret ambasadorin e Austrisė nė Shqipėri Florian Raunig
Kryeministri Berisha pret kryetarin e Partisė Aleanca pėr Ardhmėrinė e Kosovės, zotin Ramush Haradinaj
Kryeministri Berisha pret ambasadorin e ri tė Gjermanisė nė Tiranė, zotin Helmut Hoffman
Fjala e Kryeministrit Berisha nė mbledhjen e qeverisė
Kryeministri Berisha pret delegacionin e nivelit tė lartė tė kompanisė azere tė prodhimit tė naftės dhe gazit SOCAR
Kryeministri Berisha pret njė grup biznesmenėsh amerikanė
Kryeministri Berisha pret ambasadorin e Azerbajxhanit, zotin Rahman Mustafayev
 
Email:
Regjistrohuni qė tė merrni lajmet e fundit

Disclaimer Te gjitha te drejtat e rezervuara Keshilli i Ministrave