Kreu      Kontakt     Harta e Faqes     E-mail
 
English   
 

Faqja Arkivė e Kėshillit tė Ministrave

 
DAP
 
Informacione mbi Kryeministrinë
Informacione mbi Kryeministrinë
 
 
Qeveria miraton dhėnien e lejes pėr ndėrtimin e pėrdorimin e terminalit tė GNL nė parkun energjetik nė bregdetin e Fierit, tė gazsjellėsit nėndetar Shqipėri-Itali
 

Këshilli i Ministrave miratoi sot dhënien e lejes shoqërisë “Trans European Energy BV” për ndërtimin dhe përdorimin e terminalit të gazit natyror të lëngshëm (GNL) në parkun energjetik në bregdetin e Fierit, të një gazsjellësi nëndetar Shqipëri-Itali, si dhe rrjetit të gazit në territorin shqiptar.

 

Kryeministri Berisha tha se ky projekt i siguron Shqipërisë burime të mëdha gazi dhe në rast se ai do të jetë projekt fitues, midis projekteve të tjerë, territori shqiptar do të jetë i hapur.  

 

“Sot, - u shpreh Kryeministri - shqyrtojmë një tjetër projektvendim në fushën e energjisë, për dhënien e lejes shoqërisë “Trans European Energy BV” për ndërtimin dhe përdorimin e terminalit të gazit natyror të lëngshëm në parkun energjetik në bregdetin e Fierit, të një gazsjellësi nëndetar që do të lidhë Shqipërinë, Italinë me burimet Kaspike. Në rivalitetin e madh të gazsjellësve janë disa projekte, urojmë që ky projekt të fitojë dhe territori ynë është i hapur për këtë. Në këtë mënyrë, ne bëhemi një vend me burime të mëdha gazi, natyrisht gazsjellës.”


21/01/2009

   Foto Galeri...

   
 
   Multimedia...
   
 
   Kërko në faqe
Kërkim i Avancuar
 
   Lajme Shkurt
 
Qeveria miraton vendimin pėr shpronėsimin e pasurive tė paluajtshme, pronė private, qė preken nga zbatimi i projektit “Bulevardi verior dhe rehabilitimi i lumit tė Tiranės”
Deklaratė e Kryeministrit
Kryeministri Berisha pret Drejtoren pėr Shqipėrinė nė Bankėn Botėrore, Ellen Goldstein
Kryeministri Berisha pret ambasadorin e Austrisė nė Shqipėri Florian Raunig
Kryeministri Berisha pret kryetarin e Partisė Aleanca pėr Ardhmėrinė e Kosovės, zotin Ramush Haradinaj
Kryeministri Berisha pret ambasadorin e ri tė Gjermanisė nė Tiranė, zotin Helmut Hoffman
Fjala e Kryeministrit Berisha nė mbledhjen e qeverisė
Kryeministri Berisha pret delegacionin e nivelit tė lartė tė kompanisė azere tė prodhimit tė naftės dhe gazit SOCAR
Kryeministri Berisha pret njė grup biznesmenėsh amerikanė
Kryeministri Berisha pret ambasadorin e Azerbajxhanit, zotin Rahman Mustafayev
 
Email:
Regjistrohuni qė tė merrni lajmet e fundit

Disclaimer Te gjitha te drejtat e rezervuara Keshilli i Ministrave